© WWW.CILTUZMANI.COM    Copyright © 2007 [ciltuzmani.com]. All rights reserved
Made by Babur
Cilt Uzmanı Uzm. Dr. Babür Süer Dermatoloji & Estetik Dermatoloji Uzmanından en tarafsız kaynak.

Akne (Sivilce)

Genel olarak 'sivilce' adıyla bildiğimiz akne en sık  rastlanan cilt problemidir. Akne, cildimizdeki  pilosebase yapılarda (kıl-yağ bezleri) gelişen   enfeksiyonlardır.  Önce hafif kızarık şişlikler (papül)  oluşur sonra içi cerahatle dolu küçük şişlikler  (püstül)haline gelir. Daha sonra  dışarıya boşalmazsa  kistler ve içinde sert bir cisim olduğu izlenimini veren  nodüller  haline dönüşecektir. Kendiliğinden  iyileştiklerinde iz (skar) bırakacaktır. Genellik ergenlik  dönemlerinde ortaya çıkar. Erkek ve kadında eşit  sıklıkta görülmekle birlikte kadında daha erken dönemde ortaya çıkar. Her iki cinsde  en sık görüldükleri yaş 18 dir. Daha ileri yaşlarda görülen aknelerde Rozase (Gül  Hastalığı) da düşünülmelidir. 

Aknenin birçok nedeni olabilir

ama genel olarak,

Artmış sebum (yağ) salgısı  Pilosebase  kanalda tıkanıklık  Propionibacterium acnes bakterisi ile enfeksiyonu  Bazı kimyasal maddelerin salınımı (inflamasyon mediatörleri,  sitokinler)

Aknenin oluşumu

Aknede, androjen  hormonuna  duyarlı  olan pilosebase  yapılar, hormon  düzeyindeki düzensiz  değişikliklere yağ  salgısını arttırarak  cevap verir. Bu yağ  salgısı ile akne  oluşturucu bazı  maddelerin salınımı  da artar. Sivilceler  görünümlerine göre   açık (siyah başlı) veya  kapalı (beyaz başlı)  komedomlar olarak  isimlendirilir. İlk  olarak 12 yaşında yüz,  omuzlar sırt ve göğüs  üst kısmı gibi yağ bezi  daha çok bulunan  yerlerde gelişir.  Genelde 20 li yaşlarda  azalsa da bazı  kişilerde özellikle  kadınlarda 40 li  yaşlara kadar devam  edebilir. Eğer  apseleşmeler olursa  iyileşme dönemi  sonrasında iz kalabilir.  Ergenlik dönemi  kadınlarda adet  kanamasından 2-7  gün önce değişen  hormon seviyesi  sebebi ile sivilcelerde  artış olabilmektedir.  Gebelik, doğum  kontrol hapına  başlama veya kesme,  ağır fiziksel veya  psikolojik stresler de  hormon düzenini  değiştirerek   sivilcelerin artışına  veya daha önceden   sivilcesi olmayan  kişilerde sivilce  çıkmasına neden  olabilir.  Sıklıkla ergenlik  döneminde ortaya  çıkmaya başlayan  sivilceler genellikle 30  yaşından sonra  azalma eğilimi  gösterse de, 40-50  yaşlarına kadar sivilce  sorunu yaşayan  insanlar da vardır. Sivilcelerin tedavisi  genellikle bir cildiye  uzmanı tarafından  yapılır. Ancak özellikle  bir yumurtalık  hastalığı olan  Polikistik over  olabileceği   düşünülüyorsa,  dermatoloji uzmanınız  kadın hastalıkları  uzmanı  değerlendirmesi de  isteyebilir

Akne Tipleri

Akne vulgaris:   En sık karşılaşılan  akne tipidir ve  genellikle ergenlik  döneminde ortaya  çıkar. Ekskoriye Akne: Sıkıntılı psikoloji  problemleri olan  hastalarda kaşımaya  bağlı  Klorakne:  Bazı endüstriyel  kimyasal maddeler  bağlı Konglobat Akne: Apseleşmeler ve buna  bağlı ciltte oluşan  boşluklar ve tünellerle  komplike hale gelen   bir akne türüdür. Kozmetik Akne: Kullanılan pomad ve  kremlere bağlı gelişir. İlaçlara bağlı akne: Başta hormonlar ve  steroidler olmak üzere   ilaçlara bağlı gelişen  akne. B6 ve B12  tedavileri esnasında  nadiren akne benzeri  lezyonların oluştuğu  görülmüştür. Fiziksel akne: Viyolonsel çalanların  çenesinde ya da  koltuğa yaslanmaya  bağlı gelişebilir. Aktinik akne: Nadir görülen güneşe  bağlı bir aknedir. Akne İnversa: Apokrin ter bezi olan  bölgelerde gelişen bir  akne formudur. Ter  bezi hastalıkları  bölümümüzde  anlatılmıştır. İnfantil Akne: Özellikle erkek  bebeklerin yüzlerinde  görülür, sebebi  bilinmiyor.

Akne Tedavisi

Tedavinin en önemli  amacı kist ve  nodüllerin yara izi  bırakmasını yani skar  oluşturmasını  engellemektir.  Bununla birlikte  aknenin hastalarda  kendine güven kaybı,  utanç gibi duygulara  neden olması  tedavisini daha da  önemli hale  getirmektedir. Hafif  aknelerde eczane  dışında da satılan bazı  kremlerin kullanılması  ile soruna çözüm  bulunabilir. Ama orta  derece veya daha  komplike aknelerde  uzman doktordan  yardım istemek en  doğrusu olacaktır.  Ergenlik çağındaki  sivilceler için  genellikle topikal  (harici) tedavi yeterli  olabilir. Topikal tedavi   yeterli olmaz ise  ağızdan bir antibiyotik   eklenebilir. Böylece  akneye neden olan  bakterilerin sayısını  azaltılarak bunların  neden olduğu şişlik  kızarıklık ağrı  (inflamasyon) ortadan  kaldırılır.

Ne tür ilaçlar  kullanılıyor?

Benzoil peroksitler,  P.acnes bakterisinin  sayısını azaltırlar.  Tretinoinler,  komedom sayısını  azaltırlar ama iritan  olabilirler.  Antibiyotikler,  topikal (krem-jel  şeklinde) ya da  ağızdan kullanılabilir.  Azaleik asit,   isotretinoin,  eritromisin ve çinko  da, tedavide  kullanılabilmektedir.  Kadınlarda bazen  anti-androjen  hormon tedavisi  uygulanabilmektedir.   Son dönemlerde "blue  light" gibi yöntemler  ya da UV tedavilerinin  de akne için  kullanıldığını  görüyoruz. İddiaların  aksine, akne tedavisi  bir gecede olmaz.  İyileşmeyi görmek için  tedavi 4-8 hafta  devam etmelidir. Bir  kez akne  temizlendiyse, tekrarı  önlemek için cilt  tedavisine doktorunuz  aksini söyleyene  kadar devam etmek  gerekebilir

Kesin bir tedavisi varmıdır?

Tedaviler arasında  en popüleri olan bir A vitamini türevi olan "isotretinoin"  tedavisidir. Daha çok komplike  nodüler ve kistik aknelerde kullanılır, asla  gebelere yada gebe kalma ihtimali olan kişilere uygulanmamalıdır. Birçok  kişiye, bu ilaçlarla 6-8 aylık bir tedavi sonrası aknenin geri gelmemek üzere  ortadan kalkacağı söylenmektedir. Ancak bu doğru değildir. Etki sadece  kullanıldığı sürece görülür. Kesildikten sonra akne tekrarlayabilir. Tedavi  sırasında hastanın kan karaciğer  fonksiyon enzimleri ve kan yağları takip  edilmelidir. Bu hastalarda dudaklarda çatlama, ciltte kuruma, burun kanaması,  saç dökülmesi ve kas ağrısı görülebilir. 

Tedavide ilaç dışı  uygulamalar

nelerdir?

 Lazerler ve diğer ışık tedavileri, p.acnes bakterisini azaltır. Dermatoloğun bu  tip bir tedavinin yardımcı olup olmayacağını değerlendirmesi gerekmektedir. Kimyasal peeling uygulanabilir. Hafif peeling ürünleri marketlerde  satılmaktadır ancak Dermatologların kullandığı güçlü kimyasal peelingi sizin satın  almanız ve uygulamanız doğru değildir.  Bazı durumlarda sivilcelerin tedavisinde dermatologlar kimyasal  peeling kullanabilir. Dermatoloğunuz büyük akne kistini çıkarmak için "Boşaltma ve çıkarma" dene  bir işlem yapabilir. Kist ilaca yanıt vermediğinde bu uygulanabilir. Böylece  sivilcenin neden olduğu ağrı ve kiste bağlı iz kalma şansı azalacaktır. Bir kistten  hızlıca kurtulmak için, dermatolog bazen kist içine ilaç da enjekte edebilir

Tedavi ne kadar sürecek?

Tedavi gerektiren akneli kişilerin çoğunluğunda bu problem 25 yaşına dek ortadan kalkar, ancak küçük bir kısmında (kadınlarda %5 erkeklerde %1) akne 40 yaşına dek sürebilir.

Akne izleri nasıl tedavi edilir?

Akne izlerinde lazer, dermabrazyon, kimyasal peeling, dolgu maddeleri, cerrahi yöntemler kullanılabilir. Hastaya göre kullanılacak yöntem değişir.

Stres akneye sebep olur mu?

Stres, düzensiz hayat tarzı veya uykusuzluk, kan hormon düzeylerini bozacak dolayısı ile akne gelişimini alevlendirecektir. Ancak bazı durumlarda ise stresin kaynağı aknedir.

Sigara akneye neden olur mu?

Evet. Özellikle bayanlarda sigaranın "Non inflamatuar" tipte akneye neden olduğu saptanmıştır. Sigara içmeyenlerde görülen akne %9.7 iken sigara içenlerde, bu oran %41.5 olarak saptanmıştır. British Journal of Dermatology 2007 157, pp1040–1085

Güneş banyosu sivilceler için

yararlı mıdır?

Evet . Ancak hastaların %20'sinde kötüleşme gözlenir, bunun nedeni rutubetli bölgelerde bulunma ve fazla terleme dolayısıyla cildin gözeneklerinin daha çok kapanmasıdır

Sivilcem geçti! Artık ilaçları

kesebilir miyim?

Eğer dermatoloji doktorunuz kesin diyor ise kesebilirsiniz. Birçok hastanın tedaviyi aniden kesmesi ilerleyen haftalarda aknelerinin tekrar alevlenmesine neden olabilmektedir. Çoğunlukla kullanılan ilaçlar tedricen azaltılarak kesilecektir. Bazı ilaçların, tekrar akne oluşumunu önlemek için uzun süre kullanılması gerekebilir

Sivilcelerin yiyeceklerle ilgisi

var mı?

Genel kanı olarak, bazı yağlı yiyeceklerin akneye sebep olduğu düşünülmektedir. Oysa yağlı yiyeceklerin akne oluşturmadığı bilinmektedir. Ancak son yıllarda yapılan bazı çalışmalarda süt ürünlerinde bulunan hormonların ve aşırı yüksek glisemik indeksli gıdaların tüketimi sonucu oluşan insülin dengesindeki bozulmaların, mevcut akneleri arttırabileceği konusunda çalışmalar yayınlanmaktadır. Belki yüksek glisemik indeksli gıdaların ve süt ürünlerinin tüketimi azaltılabilir. Ancak çok katı bir diyet uygulanması, bazen diyete bağlı oluşan stres nedeniyle akneyi arttırabilir. Uygun bir şekilde tedavi edilen akne için genellikle diyete gerek yoktur ancak isteniyorsa arttırdığı düşünülen yiyecekleri sağlığınızı bozmayacak şekilde daha az yiyebilirsiniz. Bu yaklaşım sağlık açısından genel olarak yararlıdır en azından akneyi kötüleştirmez.

Yüzümü çok sık yıkıyorum.

Niçin hala sivilcelerim

geçmiyor?

Çoğu kişi, aknenin kire bağlı geliştiğini düşünür. Kısmen doğru olabilir ama akne yüzü temizlemekle geçmez. Yıkama ile ölü hücreler ve fazla yağ temizlendiği için faydalı olmakla birlikte, birçok kişi yüzü irrite edecek, çok sayıda ürün kullandığında akneler daha da kötüleşir. Yüzü günde iki defa kibarca su ve yumuşak bir sabunla yıkamak genellikle yeterli olacaktır. Bununla birlikte, aknenin yıkamakla kontrol altına alınamayacak daha birçok sebebi vardır.

Sivilcelerimi sıkmam zararlı

mı?

Aknenin sıkılarak temizlenmesi sonucu enfeksiyon yayılabilir. Özellikle iltihabın sıkılması onun daha derine inmesine, enfeksiyonun ilerlemesine, daha büyümesine ve yara izi (skar) bırakmasına neden olabilir.

Makyaj sivilcelerimi kötüleştirir

mi?

Bazı makyaj malzemelerinin akneyi kötüleştirdiğine dair kanıtlar vardır. Piyasada satılan özel akne oluşturmayan makyaj malzemeleri kullanılabilir. Yine de akneli hastalar yağ ve pudra içermeyen malzemelerle ve olabildiğince kısa süreli makyaj yapmaları önerilir.

Düzenli cinsel ilişki sivilceleri

azaltır mı?

Cinsel ilişkinin akneyi iyileştirdiğine veya kötüleştirdiğine dair herhangi bir kanıt yoktur

Hormon seviyesi yüksek

kişilerde akne artar mı?

Hormonlar tek başına akneden sorumlu değildir, problem yağ bezlerinin hormonlara karşı duyarlı olmasıdır. Aknesi olan kişilerin pek çoğunda hormon seviyeleri normaldir. Kadınların ve genç kızların %99'unda hormon seviyelerini ölçmek, adet düzensizlikleri ve aşırı kıllanma durumu söz konusu olmadıkça gerekli değildir.
© WWW.CILTUZMANI.COM  Copyright © 2007 [ciltuzmani.com]. All rights reserved
Cilt Uzmanı Uzm.Dr. Babür Süer
Dermatoloji & Kozmetoloji Uzmanından en tarafsız kaynak.

Akne (Sivilce)

Genel olarak 'sivilce' adıyla bildiğimiz akne en sık  rastlanan cilt problemidir. Akne, cildimizdeki  pilosebase yapılarda (kıl-yağ bezleri) gelişen   enfeksiyonlardır.  Önce hafif kızarık şişlikler (papül)  oluşur sonra içi cerahatle dolu küçük şişlikler  (püstül)haline gelir. Daha sonra  dışarıya boşalmazsa  kistler ve içinde sert bir cisim olduğu izlenimini veren  nodüller  haline dönüşecektir. Kendiliğinden  iyileştiklerinde iz (skar) bırakacaktır. Genellik ergenlik  dönemlerinde ortaya çıkar. Erkek ve kadında eşit  sıklıkta görülmekle birlikte kadında daha erken dönemde ortaya çıkar. Her iki cinsde  en sık görüldükleri yaş 18 dir. Daha ileri yaşlarda görülen aknelerde Rozase (Gül  Hastalığı) da düşünülmelidir. 

Aknenin birçok nedeni olabilir ama genel

olarak,

Artmış sebum (yağ) salgısı  Pilosebase  kanalda tıkanıklık  Propionibacterium acnes bakterisi ile enfeksiyonu  Bazı kimyasal maddelerin salınımı (inflamasyon mediatörleri,  sitokinler)

Aknenin oluşumu

Aknede, androjen  hormonuna  duyarlı  olan pilosebase  yapılar, hormon  düzeyindeki düzensiz  değişikliklere yağ  salgısını arttırarak  cevap verir. Bu yağ  salgısı ile akne  oluşturucu bazı  maddelerin salınımı  da artar. Sivilceler  görünümlerine göre   açık (siyah başlı) veya  kapalı (beyaz başlı)  komedomlar olarak  isimlendirilir. İlk  olarak 12 yaşında yüz,  omuzlar sırt ve göğüs  üst kısmı gibi yağ bezi  daha çok bulunan  yerlerde gelişir.  Genelde 20 li yaşlarda  azalsa da bazı  kişilerde özellikle  kadınlarda 40 li  yaşlara kadar devam  edebilir. Eğer  apseleşmeler olursa  iyileşme dönemi  sonrasında iz kalabilir.  Ergenlik dönemi  kadınlarda adet  kanamasından 2-7  gün önce değişen  hormon seviyesi  sebebi ile sivilcelerde  artış olabilmektedir.  Gebelik, doğum  kontrol hapına  başlama veya kesme,  ağır fiziksel veya  psikolojik stresler de  hormon düzenini  değiştirerek   sivilcelerin artışına  veya daha önceden   sivilcesi olmayan  kişilerde sivilce  çıkmasına neden  olabilir.  Sıklıkla ergenlik  döneminde ortaya  çıkmaya başlayan  sivilceler genellikle 30  yaşından sonra  azalma eğilimi  gösterse de, 40-50  yaşlarına kadar sivilce  sorunu yaşayan  insanlar da vardır. Sivilcelerin tedavisi  genellikle bir cildiye  uzmanı tarafından  yapılır. Ancak özellikle  bir yumurtalık  hastalığı olan  Polikistik over  olabileceği   düşünülüyorsa,  dermatoloji uzmanınız  kadın hastalıkları  uzmanı  değerlendirmesi de  isteyebilir

Akne Tipleri

Akne vulgaris:   En sık karşılaşılan  akne tipidir ve  genellikle ergenlik  döneminde ortaya  çıkar. Ekskoriye Akne: Sıkıntılı psikoloji  problemleri olan  hastalarda kaşımaya  bağlı  Klorakne:  Bazı endüstriyel  kimyasal maddeler  bağlı Konglobat Akne: Apseleşmeler ve buna  bağlı ciltte oluşan  boşluklar ve tünellerle  komplike hale gelen   bir akne türüdür. Kozmetik Akne: Kullanılan pomad ve  kremlere bağlı gelişir. İlaçlara bağlı akne: Başta hormonlar ve  steroidler olmak üzere   ilaçlara bağlı gelişen  akne. B6 ve B12  tedavileri esnasında  nadiren akne benzeri  lezyonların oluştuğu  görülmüştür. Fiziksel akne: Viyolonsel çalanların  çenesinde ya da  koltuğa yaslanmaya  bağlı gelişebilir. Aktinik akne: Nadir görülen güneşe  bağlı bir aknedir. Akne İnversa: Apokrin ter bezi olan  bölgelerde gelişen bir  akne formudur. Ter  bezi hastalıkları  bölümümüzde  anlatılmıştır. İnfantil Akne: Özellikle erkek  bebeklerin yüzlerinde  görülür, sebebi  bilinmiyor.

Akne Tedavisi

Tedavinin en önemli  amacı kist ve  nodüllerin yara izi  bırakmasını yani skar  oluşturmasını  engellemektir.  Bununla birlikte  aknenin hastalarda  kendine güven kaybı,  utanç gibi duygulara  neden olması  tedavisini daha da  önemli hale  getirmektedir. Hafif  aknelerde eczane  dışında da satılan bazı  kremlerin kullanılması  ile soruna çözüm  bulunabilir. Ama orta  derece veya daha  komplike aknelerde  uzman doktordan  yardım istemek en  doğrusu olacaktır.  Ergenlik çağındaki  sivilceler için  genellikle topikal  (harici) tedavi yeterli  olabilir. Topikal tedavi   yeterli olmaz ise  ağızdan bir antibiyotik   eklenebilir. Böylece  akneye neden olan  bakterilerin sayısını  azaltılarak bunların  neden olduğu şişlik  kızarıklık ağrı  (inflamasyon) ortadan  kaldırılır.

Ne tür ilaçlar  kullanılıyor?

Benzoil peroksitler,  P.acnes bakterisinin  sayısını azaltırlar.  Tretinoinler,  komedom sayısını  azaltırlar ama iritan  olabilirler.  Antibiyotikler,  topikal (krem-jel  şeklinde) ya da  ağızdan kullanılabilir.  Azaleik asit,   isotretinoin,  eritromisin ve çinko  da, tedavide  kullanılabilmektedir.  Kadınlarda bazen  anti-androjen  hormon tedavisi  uygulanabilmektedir.   Son dönemlerde "blue  light" gibi yöntemler  ya da UV tedavilerinin  de akne için  kullanıldığını  görüyoruz. İddiaların  aksine, akne tedavisi  bir gecede olmaz.  İyileşmeyi görmek için  tedavi 4-8 hafta  devam etmelidir. Bir  kez akne  temizlendiyse, tekrarı  önlemek için cilt  tedavisine doktorunuz  aksini söyleyene  kadar devam etmek  gerekebilir

Kesin bir tedavisi varmıdır?

Tedaviler arasında  en popüleri olan bir A vitamini türevi olan "isotretinoin"  tedavisidir. Daha çok komplike  nodüler ve kistik aknelerde kullanılır, asla  gebelere yada gebe kalma ihtimali olan kişilere uygulanmamalıdır. Birçok  kişiye, bu ilaçlarla 6-8 aylık bir tedavi sonrası aknenin geri gelmemek üzere  ortadan kalkacağı söylenmektedir. Ancak bu doğru değildir. Etki sadece  kullanıldığı sürece görülür. Kesildikten sonra akne tekrarlayabilir. Tedavi  sırasında hastanın kan karaciğer  fonksiyon enzimleri ve kan yağları takip  edilmelidir. Bu hastalarda dudaklarda çatlama, ciltte kuruma, burun kanaması,  saç dökülmesi ve kas ağrısı görülebilir. 

Tedavide ilaç dışı  uygulamalar nelerdir?

 Lazerler ve diğer ışık tedavileri, p.acnes bakterisini azaltır. Dermatoloğun bu  tip bir tedavinin yardımcı olup olmayacağını değerlendirmesi gerekmektedir. Kimyasal peeling uygulanabilir. Hafif peeling ürünleri marketlerde  satılmaktadır ancak Dermatologların kullandığı güçlü kimyasal peelingi sizin satın  almanız ve uygulamanız doğru değildir.  Bazı durumlarda sivilcelerin tedavisinde dermatologlar kimyasal  peeling kullanabilir. Dermatoloğunuz büyük akne kistini çıkarmak için "Boşaltma ve çıkarma" dene  bir işlem yapabilir. Kist ilaca yanıt vermediğinde bu uygulanabilir. Böylece  sivilcenin neden olduğu ağrı ve kiste bağlı iz kalma şansı azalacaktır. Bir kistten  hızlıca kurtulmak için, dermatolog bazen kist içine ilaç da enjekte edebilir

Tedavi ne kadar sürecek?

Tedavi gerektiren akneli kişilerin çoğunluğunda bu problem 25 yaşına dek ortadan kalkar, ancak küçük bir kısmında (kadınlarda %5 erkeklerde %1) akne 40 yaşına dek sürebilir.

Akne izleri nasıl tedavi edilir?

Akne izlerinde lazer, dermabrazyon, kimyasal peeling, dolgu maddeleri, cerrahi yöntemler kullanılabilir. Hastaya göre kullanılacak yöntem değişir.

Stres akneye sebep olur mu?

Stres, düzensiz hayat tarzı veya uykusuzluk, kan hormon düzeylerini bozacak dolayısı ile akne gelişimini alevlendirecektir. Ancak bazı durumlarda ise stresin kaynağı aknedir.

Sigara akneye neden olur mu?

Evet. Özellikle bayanlarda sigaranın "Non inflamatuar" tipte akneye neden olduğu saptanmıştır. Sigara içmeyenlerde görülen akne %9.7 iken sigara içenlerde, bu oran %41.5 olarak saptanmıştır. British Journal of Dermatology 2007 157, pp1040–1085

Güneş banyosu sivilceler için yararlı

mıdır?

Evet . Ancak hastaların %20'sinde kötüleşme gözlenir, bunun nedeni rutubetli bölgelerde bulunma ve fazla terleme dolayısıyla cildin gözeneklerinin daha çok kapanmasıdır

Sivilcem geçti! Artık ilaçları kesebilir

miyim?

Eğer dermatoloji doktorunuz kesin diyor ise kesebilirsiniz. Birçok hastanın tedaviyi aniden kesmesi ilerleyen haftalarda aknelerinin tekrar alevlenmesine neden olabilmektedir. Çoğunlukla kullanılan ilaçlar tedricen azaltılarak kesilecektir. Bazı ilaçların, tekrar akne oluşumunu önlemek için uzun süre kullanılması gerekebilir

Sivilcelerin yiyeceklerle ilgisi var mı?

Genel kanı olarak, bazı yağlı yiyeceklerin akneye sebep olduğu düşünülmektedir. Oysa yağlı yiyeceklerin akne oluşturmadığı bilinmektedir. Ancak son yıllarda yapılan bazı çalışmalarda süt ürünlerinde bulunan hormonların ve aşırı yüksek glisemik indeksli gıdaların tüketimi sonucu oluşan insülin dengesindeki bozulmaların, mevcut akneleri arttırabileceği konusunda çalışmalar yayınlanmaktadır. Belki yüksek glisemik indeksli gıdaların ve süt ürünlerinin tüketimi azaltılabilir. Ancak çok katı bir diyet uygulanması, bazen diyete bağlı oluşan stres nedeniyle akneyi arttırabilir. Uygun bir şekilde tedavi edilen akne için genellikle diyete gerek yoktur ancak isteniyorsa arttırdığı düşünülen yiyecekleri sağlığınızı bozmayacak şekilde daha az yiyebilirsiniz. Bu yaklaşım sağlık açısından genel olarak yararlıdır en azından akneyi kötüleştirmez.

Yüzümü çok sık yıkıyorum. Niçin hala

sivilcelerim geçmiyor?

Çoğu kişi, aknenin kire bağlı geliştiğini düşünür. Kısmen doğru olabilir ama akne yüzü temizlemekle geçmez. Yıkama ile ölü hücreler ve fazla yağ temizlendiği için faydalı olmakla birlikte, birçok kişi yüzü irrite edecek, çok sayıda ürün kullandığında akneler daha da kötüleşir. Yüzü günde iki defa kibarca su ve yumuşak bir sabunla yıkamak genellikle yeterli olacaktır. Bununla birlikte, aknenin yıkamakla kontrol altına alınamayacak daha birçok sebebi vardır.

Sivilcelerimi sıkmam zararlı mı?

Aknenin sıkılarak temizlenmesi sonucu enfeksiyon yayılabilir. Özellikle iltihabın sıkılması onun daha derine inmesine, enfeksiyonun ilerlemesine, daha büyümesine ve yara izi (skar) bırakmasına neden olabilir.

Makyaj sivilcelerimi kötüleştirir mi?

Bazı makyaj malzemelerinin akneyi kötüleştirdiğine dair kanıtlar vardır. Piyasada satılan özel akne oluşturmayan makyaj malzemeleri kullanılabilir. Yine de akneli hastalar yağ ve pudra içermeyen malzemelerle ve olabildiğince kısa süreli makyaj yapmaları önerilir.

Düzenli cinsel ilişki sivilceleri azaltır mı?

Cinsel ilişkinin akneyi iyileştirdiğine veya kötüleştirdiğine dair herhangi bir kanıt yoktur

Hormon seviyesi yüksek kişilerde akne

artar mı?

Hormonlar tek başına akneden sorumlu değildir, problem yağ bezlerinin hormonlara karşı duyarlı olmasıdır. Aknesi olan kişilerin pek çoğunda hormon seviyeleri normaldir. Kadınların ve genç kızların %99'unda hormon seviyelerini ölçmek, adet düzensizlikleri ve aşırı kıllanma durumu söz konusu olmadıkça gerekli değildir.