© WWW.CILTUZMANI.COM    Copyright © 2007 [ciltuzmani.com]. All rights reserved
Made by Babur
Cilt Uzmanı Uzm. Dr. Babür Süer Dermatoloji & Estetik Dermatoloji Uzmanından en tarafsız kaynak.

Derinin Mantar Enfeksiyonları

Mantarlar doğada her yerde bulunurlar. Havadan, topraktan, hayvanlardan ve diğer  insanlardan bulaşabilir.  Deride görülen mantarların başlıca tipleri   1-Tinea versikolor  2-Dermatofitler   3-Kandidalar

Tinea versikolor 

 Yüzeysel Mantar enfeksiyonları içersinde en sık görülen tipdir. Diğerleri pitrosporum  folikulitis, neonatal sefalik püstülozis, Piedra, Otomikozis ve Tinea Nigradır. Cildin ve  saçın en dış katmanları ile sınırlıdır.   Tinea versicolor, sıklıkla gençlerin özellikle göğüs, sırt , üst kol ve bacak derisini  etkileyen bir mantar enfeksiyonudur. Tinea versicolora hemen  hemen tüm yetişkinlerin cildinde yaşayan bir mantar neden olur.  Genellikle yüzü etkilemez. Bu mantar ciltten daha açık renkli veya  kırmızımsı-kahverengi lekeler oluşturur. Bu mantar iki formda  görünür bunlardan yalnızca biri lekelere neden olur. Mantarların  daha sık görülmesine neden olan faktörler yüksek nemin yanısıra bağışıklık sisteminde  veya hormonlarda bozukluklar olabilir. Ancak, bu durumda bile hemen hemen tüm  insanların çoğunluğu sağlıklıdır. Neden olan ajan, lipofilik maya benzeri bir mantar olan  Pityrossporum orbicularedir (Malassezia furfur) .

Dermatofitler 

Derinin Mantar enfeksiyonları saç ve tırnak hastalıklarındaki kadar epidermisin içine  doğru uzanır . Bu hastalıklar cildin, saçın, tırnağın ve kılların keratinize katmanlarına  sınırlıdır. Yüzeysel Mantar enfeksiyonlar aksine, konak immün yanıtı , cildin derin  katmanlarındaki patolojik değişiklikler sonucu artmış olabilir. Bu hastalıklara neden olan  organizmalara “dermatofitler” denir. Oluşan hastalıklara da mantar veya tinea denir.  Derinin Mantar enfeksiyonlarına neden olan Microsporum, Trichophyton ve  Epidermophyton mantarları, bir arada 41 tür ihtiva ederler. 

Tinea Pedis (Atlet ayağı, Ayak mantarı):

Daha sık nemli kaldığı için sıklıkla ayak  parmak aralarını tutar, parmak aralarında beyazlaşma, soyulma ve  kaşıntı yapabilir. Bazen ayak tabanı da tutulabilir. 20-50 yaş  arasında ve erkeklerde daha çok görülür. Genel inanışın aksine en  temiz insanlarda bile mantar enfeksiyonu gelişebilir.Ayak  mantarlarına dermatofitler veya kandida ismi verilen maya  mantarı neden olur. Bu etkenlerin en sevdiği ortamlar sıcak ve  nemli olanlardır. Ortak kullanılan terlik, çorap, ayakkabılar dışında ortak kullanılan duş  ve havuzlar bulaşmayı sağlayabilir. Uzun süre aynı kapalı ayakkabının veya botun  giyilmesi veya çıplak ayak dolaşmak mantara neden olabilir. Aşırı terleme de mantara  zemin hazırlar.   

Tinea korporis: (Vücut mantarı)

Tutulan bölge vücudun herhangi bir yeri olabilir. En sık  dermatofitler neden olur. Kızarıklık, pullanma, kaşıntı gibi belirtilerle başlar lezyon  çevresine doğru halka şeklinde ilerlerken orta bölgesi düzelmeye başlar. Erkeklerde  kasık bölgesinde, kadınlarda ise meme altlarında daha sık görülür. Çocuklarda bez  bağlanan bölgede benzer enfeksiyonlar görülebilir. Bebek bezi bölgesi ve meme altı  bölgesinde etken sıtlıkla kandidalardır.Mantarlı bölgenin kaşınmasına bağlı ellerde de  görülebilir. Enfeksiyon çevrede bulunan hayvanlardan da bulaşabilir.

Tinea kapitis

      Kafatası derisi yada saçları tutan bu mantar enfeksiyonu çocuklarda sıktır.  Genellikle saçlar belli bir bölgede dökülür aynı bölgede kızarıklık,  pullanma vardır. Saçlar çekildiğinde kolayca ele gelir . Hayvanlardan  bulaşan tiplerinde iltihaplanma ve kızarıklık daha fazladır. Düşük  gelir düzeyli, kalabalık ve temizliğe dikkat edilmeyen yerlerde daha  çok görülür.  

Onikomikoz ,

     Tırnağın mantar efeksiyonudur. Kandida veya dermatofit denen türler ile  oluşur. En çok ayak tırnaklarında görülür, tırnak altında kalınlaşma ve  renk değişimi olabilir.Tırnak parlaklığını yitirir, kalınlaşır sarı veya sarı- kahverengi olur. El tırnakları pek sık tutulmaz. Tinea pedis sıklıkla eşlik  eder. Aynı şekilde ortak kullanılan terlik, ayakkabı, ortak duş, havuz gibi  ortamlar veya çıplak ayak yere basmak neden olabilir.

Kandida Enfeksiyonları:

Daha çok en nemli bölge olan deri kıvrımlarında yerleşir. Koyu  kırmızı, parlak, çoğunlukla çevresi beyaz bir zarla kaplıdır. Yanma  ve kaşıntı vardır. Kaşıntıya bağlı egzema gelişebilir. Süt çocuğunda en çok, bez bağlanan bölge görülür. Kadınlarda  meme altında görülebilir.  Aşırı kilolu kişilerde kandida bütün deri kıvrımlarında  yerleşebilir. Parmak aralarında ve ayakta ortaya çıkan lezyonlar  dishidrozla birlikte görülebilir. Kaşıntı çok şiddetlidir. Süt çocuklarında bazen kandida granülomları gelişebilir. Süt  çocuklarında pamukçuk gelişebilir. Ağızda, dil ve yanakların iç  bölümlerinde beyaz lekeler vardır. Ağız çevresinde ve ağız  köşesinde çatlaklar vardır. Dil üzerindeki kabarıklıklar kaybolmuş ve dilin rengi  koyulaşmıştır.  Kandida deri dışında tüm organları tutabilir ve ciddi sistemik ağır enfeksiyonlar  yapabilir. Kandida albikans, maya grubundan bir mantardır genellikle gastrointestinal sistem ve  solunum yolları mukozası, kadın alt genital sistemleri ve derinin katlantı yerlerinde  bulunan fırsatçı bir maya türüdür. Ortam şartlarındaki olumsuz değişmeler normalde  zararsız olarak bulunan bu ajanın, hastalık yapmasına yol açmaktadır. Kandida türleri,  deri ve mukoza epitelinin en dış tabakasında enfeksiyon oluşturur, bazen de, öldürücü  olabilen, ciddi sistemik enfeksiyonlara yol açabilir. Diğer bütün enfeksiyonlarda olduğu  gibi, organizma kandida enfeksiyonlarına da hem doğal hem de özel bağışıklık  mekanizmaları ile karşılık verir. Bazı nedenler biyolojik dengeyi bozarak, bu mantar hastalığının gelişmesini  kolaylaştırırlar:  Nem gibi yerel etmenler , genel durumunun bozulması; beslenme yetersizliği; aşırı  zayıflama; enfeksiyon; kan hastalıkları; kanser; şeker hastalığı, hormonal değişiklikler  gibi genel nedenler. Yaş (pamukçuk, süt çocukları ve yaşlılarda) ve cins ( vaginal kandida  );gibi kişisel nedenler, kortizon, kanser ilaçları, bağışıklığı baskılayıcı ilaçlar, gibi tedaviye  bağlı nedenler kandida gelişiminde önemlidir. Tedaviye bağlı nedenler arasında bazı  hormon ilaçları, hastalığın yerleşim yerini değiştirerek Kandida’ların gelişmelerini  kolaylaştırdıkları düşünülmektedir. Antibiyotiklerin de barsak bakterilerini yok ederek  mantarların gelişmesine kolaylaştırdığı düşünülmektedir. Bu nedenle antibiyotik  tedavilerinde, hastalık yapmayan mayaların birlikte (Saccharomyces gibi) verilmesi  önerilmektedir.  

Deri altı mantar Enfeksiyonları

Epidermisin altında bulunan dermis, derialtı dokular, kas ve kas zarının dahil olduğu  enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar kroniktir ve mantar cilde hasar veren bir travmanın  ardından deri altına girerek enfeksiyonu başlatılabilir. Bu enfeksiyonların tedavisi zordur  ve debridman gibi cerrahi müdahaleler gerekebilir. Sporotrichosis, Kromomikozis,  Miçetoma gibi nedenler olabilir

Sistemik birincil patojenler nedeniyle oluşan mantar

enfeksiyonları

Sistemik Mantar enfeksiyonlar birincil patojenler nedeniyle - özellikle akciğer kaynaklıdır  ve birçok organa yayılmış olabilir. Sistemik Mantar enfeksiyonlarına neden olan bu  organizmalar doğal olarak ölümcüldür. Kriptokokozis, Blastomiçozis, Histoplazmozis,  Koksidioidomikozis etkenlerdir.

Fırsatçı mantarlar nedeniyle oluşan sistemik enfeksiyonlar

 Bağışıklık sistemi bozukluğu olan hastalarda enfeksiyona neden olur. Enfeksiyona  bağışılığı baskılayıcı tedavi, metastatik kanser ve AIDS, antibiyotiklere bağlı normal flora  değişikliği neden olabilir. Fırsatçı Mantar enfeksiyonlarına örnek olarak Kandidiyazis,  Kriptokokkoz, zygomycosis, phycomycosis ve aspergilloz enfeksiyonları verilebilir.

Tedavi

Mantar ilaçları genellikle antifungal olarak adlandırılır.  Enfeksiyonun niteliğine bağlı olarak topikal veya sistemik  bir ajan kullanılabilir. Mantar tedavisinde tıbbi  merkezlerde foto kemoterapi veya fotoferezis gibi bir  teknikler kullanılabilir. Bazen topikal denen harici kremler  yeterli olurken, saçlı deriyi, tırnağı veya geniş bölgeleri  tutan mantar enfeksiyonlarında tedavi ağızdan olmalıdır.  Ayak tırnağı tedavisi çok uzun sürer. Ağızdan verilen ilacın tırnağa geçmesi zordur. Şeker  hastası veya dolaşım bozukluğu olanlarda ayak ve tırnak mantarlarının tedavi edilmesi  ortaya çıkabilecek daha büyük problemleri önler. 

Mantar Enfeksiyonlarını Önleme 

Deriyi temiz ve kuru tutmak gibi iyi bir hijyen sağlamak mantar enfeksiyonlarından  korunmada yardımcı olacaktır. Çünkü mantar enfeksiyonları bulaşıcıdır, diğer insanlara  veya hayvanlara dokunduktan sonra yıkamak önemlidir. Spor giysiler de kullanımdan  sonra yıkanmalıdır. Eğer bir toplu yüzme havuz veya duş kullanılıyorsa topikal  enfeksiyonları önlemek için terlik giyilmelidir. Başkalarına ait giysileri ve ayakkabıları  kulanmamak gerekiyor. El ve ayaklarınızı yıkadıktan sonra özellikle parmak aralarını iyice  kurutun bunun için her zaman kendi kişisel havlunuzu kullanın. Hava alan ve  terletmeyen ayakkabıları tercih edin, pamuklu çorapları tercih edin. Ayakkabı ve çorap  her gün değiştirilmelidir.Aynı ayakkabıyı üstüste iki gün giymeyin ayakkabının  kurumasına izin verin. Dar giysiler tercih edilmemelisık değiştirilmeli ve ortak  kullanılmamalıdır. Ortak törpü, tırnak makası kullanılmamalıdır.

Tanı

 Şüpheli bölgeden kazınarak alınan örnek cam lama konur. Potasyum hidroksit  damlatılır böylece deriye ait hücreler eritilir. Mantara ait hiflerin mikroskopta görülmesi  ile tanı konulur. Bunun dışında alına örnek kazıntının mantar kültürü yapılarak üremeye  göre mantarın türü ve varlığı saptanabilir. Muayene sırasında Wood ışığı kullanılarak  mantar enfeksiyonunun teşhisi kolaylaştırılabilir.
© WWW.CILTUZMANI.COM  Copyright © 2007 [ciltuzmani.com]. All rights reserved
Cilt Uzmanı Uzm.Dr. Babür Süer
Dermatoloji & Kozmetoloji Uzmanından en tarafsız kaynak.

Derinin Mantar

Enfeksiyonları

Mantarlar doğada her yerde bulunurlar. Havadan, topraktan, hayvanlardan ve diğer  insanlardan bulaşabilir.  Deride görülen mantarların başlıca tipleri   1-Tinea versikolor  2-Dermatofitler   3-Kandidalar

Tinea versikolor 

  Yüzeysel Mantar enfeksiyonları içersinde en sık görülen tipdir. Diğerleri pitrosporum  folikulitis, neonatal sefalik püstülozis, Piedra, Otomikozis ve Tinea Nigradır. Cildin ve  saçın en dış katmanları ile sınırlıdır.   Tinea versicolor, sıklıkla gençlerin özellikle göğüs, sırt , üst kol ve bacak derisini  etkileyen bir mantar enfeksiyonudur. Tinea versicolora hemen  hemen tüm yetişkinlerin cildinde yaşayan bir mantar neden olur.  Genellikle yüzü etkilemez. Bu mantar ciltten daha açık renkli veya  kırmızımsı-kahverengi lekeler oluşturur. Bu mantar iki formda  görünür bunlardan yalnızca biri lekelere neden olur. Mantarların  daha sık görülmesine neden olan faktörler yüksek nemin yanısıra bağışıklık sisteminde  veya hormonlarda bozukluklar olabilir. Ancak, bu durumda bile hemen hemen tüm  insanların çoğunluğu sağlıklıdır. Neden olan ajan, lipofilik maya benzeri bir mantar olan  Pityrossporum orbicularedir (Malassezia furfur) .

Dermatofitler 

Derinin Mantar enfeksiyonları saç ve tırnak hastalıklarındaki kadar epidermisin içine  doğru uzanır . Bu hastalıklar cildin, saçın, tırnağın ve kılların keratinize katmanlarına  sınırlıdır. Yüzeysel Mantar enfeksiyonlar aksine, konak immün yanıtı , cildin derin  katmanlarındaki patolojik değişiklikler sonucu artmış olabilir. Bu hastalıklara neden olan  organizmalara “dermatofitler” denir. Oluşan hastalıklara da mantar veya tinea denir.  Derinin Mantar enfeksiyonlarına neden olan Microsporum, Trichophyton ve  Epidermophyton mantarları, bir arada 41 tür ihtiva ederler. 

Tinea Pedis (Atlet ayağı, Ayak mantarı):

Daha sık nemli kaldığı için sıklıkla ayak  parmak aralarını tutar, parmak aralarında beyazlaşma, soyulma ve  kaşıntı yapabilir. Bazen ayak tabanı da tutulabilir. 20-50 yaş  arasında ve erkeklerde daha çok görülür. Genel inanışın aksine en  temiz insanlarda bile mantar enfeksiyonu gelişebilir.Ayak  mantarlarına dermatofitler veya kandida ismi verilen maya  mantarı neden olur. Bu etkenlerin en sevdiği ortamlar sıcak ve  nemli olanlardır. Ortak kullanılan terlik, çorap, ayakkabılar dışında ortak kullanılan duş  ve havuzlar bulaşmayı sağlayabilir. Uzun süre aynı kapalı ayakkabının veya botun  giyilmesi veya çıplak ayak dolaşmak mantara neden olabilir. Aşırı terleme de mantara  zemin hazırlar.   

Tinea korporis: (Vücut mantarı)

Tutulan bölge vücudun herhangi bir yeri olabilir. En sık  dermatofitler neden olur. Kızarıklık, pullanma, kaşıntı gibi belirtilerle başlar lezyon  çevresine doğru halka şeklinde ilerlerken orta bölgesi düzelmeye başlar. Erkeklerde  kasık bölgesinde, kadınlarda ise meme altlarında daha sık görülür. Çocuklarda bez  bağlanan bölgede benzer enfeksiyonlar görülebilir. Bebek bezi bölgesi ve meme altı  bölgesinde etken sıtlıkla kandidalardır.Mantarlı bölgenin kaşınmasına bağlı ellerde de  görülebilir. Enfeksiyon çevrede bulunan hayvanlardan da bulaşabilir.

Tinea kapitis

      Kafatası derisi yada saçları tutan bu mantar enfeksiyonu çocuklarda sıktır.  Genellikle saçlar belli bir bölgede dökülür aynı bölgede kızarıklık,  pullanma vardır. Saçlar çekildiğinde kolayca ele gelir . Hayvanlardan  bulaşan tiplerinde iltihaplanma ve kızarıklık daha fazladır. Düşük  gelir düzeyli, kalabalık ve temizliğe dikkat edilmeyen yerlerde daha  çok görülür.  

Onikomikoz ,

     Tırnağın mantar efeksiyonudur. Kandida veya dermatofit denen türler ile  oluşur. En çok ayak tırnaklarında görülür, tırnak altında kalınlaşma ve  renk değişimi olabilir.Tırnak parlaklığını yitirir, kalınlaşır sarı veya sarı- kahverengi olur. El tırnakları pek sık tutulmaz. Tinea pedis sıklıkla eşlik  eder. Aynı şekilde ortak kullanılan terlik, ayakkabı, ortak duş, havuz gibi  ortamlar veya çıplak ayak yere basmak neden olabilir.

Lazerle Tırnak Mantarının Tedavisi

Tırnak mantarı tedavisinde kullanılan bir diğer yöntemde , değişik  lazerler  veya fotodinamik tedavi uygulayarak mantarın kısa sürede tedavisi sağlanmaktadır. Her  ne kadar tek tedavinin yeterli olduğu söylense de aslında birkaç tedavi  gerekebilmektedir. Ancak maliyetinin şimdilik biraz yüksek olması (1000-1500 dolar)  tedavinin en kötü yanı gibi görünüyor.  

Kandida Enfeksiyonları:

Daha çok en nemli bölge olan deri kıvrımlarında yerleşir. Koyu  kırmızı, parlak, çoğunlukla çevresi beyaz bir zarla kaplıdır. Yanma  ve kaşıntı vardır. Kaşıntıya bağlı egzema gelişebilir. Süt çocuğunda en çok, bez bağlanan bölge görülür. Kadınlarda  meme altında görülebilir.  Aşırı kilolu kişilerde kandida bütün deri kıvrımlarında  yerleşebilir. Parmak aralarında ve ayakta ortaya çıkan lezyonlar  dishidrozla birlikte görülebilir. Kaşıntı çok şiddetlidir. Süt çocuklarında bazen kandida granülomları gelişebilir. Süt  çocuklarında pamukçuk  gelişebilir. Ağızda, dil ve yanakların iç  bölümlerinde beyaz lekeler vardır. Ağız çevresinde ve ağız  köşesinde çatlaklar vardır. Dil üzerindeki kabarıklıklar kaybolmuş ve dilin rengi  koyulaşmıştır.  Kandida deri dışında tüm organları tutabilir ve ciddi sistemik ağır enfeksiyonlar  yapabilir. Kandida albikans, maya grubundan bir mantardır genellikle gastrointestinal sistem ve  solunum yolları mukozası, kadın alt genital sistemleri ve derinin katlantı yerlerinde  bulunan fırsatçı bir maya türüdür. Ortam şartlarındaki olumsuz değişmeler normalde  zararsız olarak bulunan bu ajanın, hastalık yapmasına yol açmaktadır. Kandida türleri,  deri ve mukoza epitelinin en dış tabakasında enfeksiyon oluşturur, bazen de, öldürücü  olabilen, ciddi sistemik enfeksiyonlara yol açabilir. Diğer bütün enfeksiyonlarda olduğu  gibi, organizma kandida enfeksiyonlarına da hem doğal hem de özel bağışıklık  mekanizmaları ile karşılık verir. Bazı nedenler biyolojik dengeyi bozarak, bu mantar hastalığının gelişmesini  kolaylaştırırlar:  Nem gibi yerel etmenler , genel durumunun bozulması; beslenme yetersizliği; aşırı  zayıflama; enfeksiyon; kan hastalıkları; kanser; şeker hastalığı, hormonal değişiklikler  gibi genel nedenler. Yaş (pamukçuk, süt çocukları ve yaşlılarda) ve cins ( vaginal kandida  );gibi kişisel nedenler, kortizon, kanser ilaçları, bağışıklığı baskılayıcı ilaçlar, gibi tedaviye  bağlı nedenler kandida gelişiminde önemlidir. Tedaviye bağlı nedenler arasında bazı  hormon ilaçları, hastalığın yerleşim yerini değiştirerek Kandida’ların gelişmelerini  kolaylaştırdıkları düşünülmektedir. Antibiyotiklerin de barsak bakterilerini yok ederek  mantarların gelişmesine kolaylaştırdığı düşünülmektedir. Bu nedenle antibiyotik  tedavilerinde, hastalık yapmayan mayaların birlikte (Saccharomyces gibi) verilmesi  önerilmektedir.  

Deri altı mantar Enfeksiyonları

Epidermisin altında bulunan dermis, derialtı dokular, kas ve kas zarının dahil olduğu  enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar kroniktir ve mantar cilde hasar veren bir travmanın  ardından deri altına girerek enfeksiyonu başlatılabilir. Bu enfeksiyonların tedavisi zordur  ve debridman gibi cerrahi müdahaleler gerekebilir. Sporotrichosis, Kromomikozis,  Miçetoma gibi nedenler olabilir

Sistemik birincil patojenler nedeniyle

oluşan mantar enfeksiyonları

Sistemik Mantar enfeksiyonlar birincil patojenler nedeniyle - özellikle akciğer kaynaklıdır  ve birçok organa yayılmış olabilir. Sistemik Mantar enfeksiyonlarına neden olan bu  organizmalar doğal olarak ölümcüldür. Kriptokokozis, Blastomiçozis, Histoplazmozis,  Koksidioidomikozis etkenlerdir.

Fırsatçı mantarlar nedeniyle oluşan

sistemik enfeksiyonlar

 Bağışıklık sistemi bozukluğu olan hastalarda enfeksiyona neden olur. Enfeksiyona  bağışılığı baskılayıcı tedavi, metastatik kanser ve AIDS, antibiyotiklere bağlı normal flora  değişikliği neden olabilir. Fırsatçı Mantar enfeksiyonlarına örnek olarak Kandidiyazis,  Kriptokokkoz, zygomycosis, phycomycosis ve aspergilloz enfeksiyonları verilebilir.

Tedavi

Mantar ilaçları genellikle antifungal olarak adlandırılır.  Enfeksiyonun niteliğine bağlı olarak topikal veya sistemik  bir ajan kullanılabilir. Mantar tedavisinde tıbbi  merkezlerde foto kemoterapi veya fotoferezis gibi bir  teknikler kullanılabilir. Bazen topikal denen harici kremler  yeterli olurken, saçlı deriyi, tırnağı veya geniş bölgeleri  tutan mantar enfeksiyonlarında tedavi ağızdan olmalıdır.  Ayak tırnağı tedavisi çok uzun sürer. Ağızdan verilen ilacın tırnağa geçmesi zordur. Şeker  hastası veya dolaşım bozukluğu olanlarda ayak ve tırnak mantarlarının tedavi edilmesi  ortaya çıkabilecek daha büyük problemleri önler. 

Mantar Enfeksiyonlarını Önleme 

Deriyi temiz ve kuru tutmak gibi iyi bir hijyen sağlamak mantar enfeksiyonlarından  korunmada yardımcı olacaktır. Çünkü mantar enfeksiyonları bulaşıcıdır, diğer insanlara  veya hayvanlara dokunduktan sonra yıkamak önemlidir. Spor giysiler de kullanımdan  sonra yıkanmalıdır. Eğer bir toplu yüzme havuz veya duş kullanılıyorsa topikal  enfeksiyonları önlemek için terlik giyilmelidir. Başkalarına ait giysileri ve ayakkabıları  kulanmamak gerekiyor. El ve ayaklarınızı yıkadıktan sonra özellikle parmak aralarını iyice  kurutun bunun için her zaman kendi kişisel havlunuzu kullanın. Hava alan ve  terletmeyen ayakkabıları tercih edin, pamuklu çorapları tercih edin. Ayakkabı ve çorap  her gün değiştirilmelidir.Aynı ayakkabıyı üstüste iki gün giymeyin ayakkabının  kurumasına izin verin. Dar giysiler tercih edilmemelisık değiştirilmeli ve ortak  kullanılmamalıdır. Ortak törpü, tırnak makası kullanılmamalıdır.

Tanı

 Şüpheli bölgeden kazınarak alınan örnek cam lama konur. Potasyum hidroksit  damlatılır böylece deriye ait hücreler eritilir. Mantara ait hiflerin mikroskopta görülmesi  ile tanı konulur. Bunun dışında alına örnek kazıntının mantar kültürü yapılarak üremeye  göre mantarın türü ve varlığı saptanabilir. Muayene sırasında Wood ışığı kullanılarak  mantar enfeksiyonunun teşhisi kolaylaştırılabilir.