© WWW.CILTUZMANI.COM Copyright © 2007 [ciltuzmani.com]. All rights reserved
Made by Babur
Cilt Uzmanı Uzm. Dr. Babür Süer
Dermatoloji &  Estetik Dermatoloji Uzmanından en tarafsız kaynak.

Estetik Dolgu

Ciltte güneş ışınlarının olumsuz etkilerine, yaşlanmaya, sivilcelere ve yaralanmalara bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklık, leke, şekil bozukluğu gibi estetik kusurların düzeltilmesi için kullanılan ameliyatsız yöntemlere olan ilgi artmaktadır. Acı çekmeden, normal yaşamı etkilemeden uygulanır olması bu yöntemlere üstünlük sağlamaktadır. Hangi yöntemin kullanılacağına, kişinin estetik sorununa ve beklentilerine göre muayene sonrası karar verilmektedir. Geçen yıllar sonrası yüzde oluşan çizgiler ve ciltte incelme, cilt altındaki kollajen ve elastin liflerinin azalmasına bağlı olarak artar. Dolgu maddelerin cilt içine enjekte edilmesiyle, kırışıklık bölgesinde hacim yaratılarak kırışıklık çizgileri düzeltiliyor. Dolgu maddeleri, yüzdeki yaşlılık çizgileri, yaralanmalarla oluşan çizgiler, yüzdeki şekil bozuklukları, kişinin derin sivilce izleri gibi sorunlarda tercih ediliyor. Ayrıca kişinin dudak kalınlaştırma, dudak şekillendirme gibi estetik değişiklik taleplerinde de bu yöntemler rahatlıkla uygulanabiliyor.

Otolog Yağ

Dolgu maddesi olarak karın ya da kalçadan alınan vücudun kendi yağını kullanmak ret reaksiyonu riski olmaması ve materyalin ücretsiz olması nedeni ile popüler bir yöntemdir. Ancak bu yöntem diğer enjektabl dolgu maddelerine göre daha kapsamlı bir prosedür gerektirir. Çünkü enjeksiyondan önce yağ çıkarmak için liposuction yapılması gerekir. Dolgu sonrası yağ hızlı bir şekilde emilebilir. Bu nedenle, doktorunuz büyük olasılıkla tedavi edilen alanı biraz fazla dolduracaktır. İlk başta size anormal görünebilir, ama her şey kısa sürede düzelir.

Sculptra®

Doku kaybı, yara veya hacim kaybına bağlı oluşan cilt çöküntülerinin , cilt kırışıklıklarının ve kıvrımlarının düzeltilmesi ve yüzdeki geniş hacimli yağ kayıplarına (lipoatrofi) ait izlerin düzeltilmesi için uygundur. Temel yapısını oluşturan madde Poly-L-laktik asitdir İtalyada üretilmektedir. HIV kaynaklı yüz lipodistrofisi için FDA onayı vardır. Sanofi-aventis tarafından2004 de çıkarılmıştır 2009 yılında ülkemizde Sculptra adı ile satılmaya başlanmıştır. Materyalin biyolojik olarak uyumlu ve parçalanabilir yapıda olması nedeni ile çözünebilir dikiş materyali olarak da kullanılmaktadır ve hayvansal değildir, mısırdan üretilmektedir. Deri testi gerekli değildir. Diğer dolgu maddelerinden farklı olarak Sculptra kendi uyarısı ile kollajen üretimini sağlar. İstenen bölgede deri altına enjekte edilir. Yüzeysel uygulanmamalıdır. Uygulama sonrası bu bölgede şişme ve morarma en sık görülen yan etkilerdir. Bölgeye soğuk uygulama ve 4-5 gün günde birkaç kere 5 er dakika masaj uygulanması önerilmektedir. Dudak bölgesinde granuloma sebep olabildiği için önerilmez. Dolgu maddesi olması dışında uygulandığı bölgede kollajen sentezini arttırarak da etki gösterir bu nedenle en uygun etkinin oluşması bir ay alabilir, sonuca ulaşmak için 3 veya 4 aylık bir tedavi gerekebilir. Yapılan çalışmalarda sonuçlar etkinin bir iki yıl sürdüğünü göstermektedir. Ancak etkisi tedrici olarak ortaya çıktığı için, daha çabuk sonuç istenen durumlar için uygun değildir. Bu durumda Kollajen ve Restylane gibi uygulamalarla birlikte kullanılabilir.

e-PTFE (Gor-tex®, Advanta®,

Softform®, Ultrasoft®

Expanded

polytetrafluoroethylene (e-

PTFE)

1960 lı yıllarda bulunmuş olan bir teflon formudur. Dudak dolgusu, yüzdeki çökük yara izleri yağ atrofisi ve derin çizgiler için kullanılır. Ufak kesiyle deri altına yerleştirilir. Delikli yapısı nedeni ile fibroblastlar tarafından sarılır ve etkisi kalıcı hale gelir. Ancak istenildiğinde çıkarılabilmektedir.

ELLANSE

Ellanse dolgu içeriğinde ana madde kollajen uyarıcı polikaprolaktondur (PCL) ve ürünün %30’unu oluşturur. Düzgün yüzeyli mikrokürecikler halindedir ve %70 ini oluşturan Karboksimetilselüloz (CMS) taşıyıcı maddesi içerisinde homojen olarak dağılmıştır. CMS nin bir ay içersinde erimesi sonrası PCL fibroblastlarda Kollagen 1 üretimini sağlar

Belotero Balance®

Belotero Balance, hafif ila orta düzey ,yüz kırışıklık ve kıvrımları tedavi etmek için kullanılan hiyalüronik asit bazlı enjekte edilebilir dermal bir dolgu maddesidir. Yüz dokusuna geçici hacim ekleyerek, yüze pürüzsüz bir görünüm sağlar. Etkisi 6 ay sürer. En az iki e kez uygulanması gerekmektedir. Merz Pharmaceuticals ve Esthelis olarak pazarlanmaktadır. Türkiyede ATT Medikal tarafından satılmaktadır. 2011 yılında FDA tarafından onaylanmıştır.

Restylane®

(Hayvansal kaynaklı olamayan hyalüronik asit), İsveç’teki Q- Med Laboratuvarlarında üretilmektedir. Hyalüronik asit hayvansal kaynaklı değildir. Biyoteknolojik olarak bakterilerce üretilmektedir. Deriye veya dudağa yani büyütmenin gerektiği herhangi bir bölüme enjekte edilebilir. Herhangi bir ön test gerekmemektedir. Hyalüronik asit vücutta doğal olarak tüm yaşayan canlı organizmalarda bulunur. Tedavi, Restylane cilde enjekte edilerek gerçekleştirilir ve yarım saatten daha az bir sürede işlem tamamlanır. Enjeksiyonun hemen sonrasında kişi normal yaşantısını sürdürebilir. Her yaşta uygulanabilir. İstenildiği sıklıkta tekrar edilebilir. Alerji riski yoktur. Enjekte edildikten sonra vücut vücudun kendi hyalüronik asidi ile beraber çalışır ve hacim yaratmak için güçlerini birleştirirler. Hayvanlardan elde edilen kollajene kıyasla daha uzun süre kalıcıdır. Cildinizde hacim yaratarak sağlıklı ve genç bir görünüm verir. Restylane kristal-berrak bir jel formunda hyalüronik asit içerir ve ciltteki kırışıklıkları doldurur. Hyalüronik asit tedavisinin etkinliğinin ne kadar süreli olacağı kişiden kişiye değişir. Cildin yapısı, hayat tarzı ve yaş ile kişi tarafından talep edilen düzeltmenin derecesi gibi birçok faktöre bağlıdır. Ancak tedavi edilen hastaların çoğunda 6 ay boyunca etki % 50-80 oranında devam etmektedir. Pek çok kişi ilk tedaviden bir yıl sonra yeniden yaptırma ihtiyacını hissetmiştir. Dudaklarda kullanılmak üzere daha uzun etkili restylane lipp formu mevcuttur

Hylaform®(hyaluronik

viskoelalstik jel)

Restylane®’e benzer, ancak horoz ibiğinden elde edilmektedir. Hyaluronan derinin nemliliği ve elastikiyeti için gereklidir. Zamanla derideki hyaluronan yıkıldığı için deri kurur ve kırışır. Alerji reaksiyonu azdır ve piyasadaki tüm ürünlerden çok daha güvenilir olduğu söylenmektedir. Restylane®’e benzer şekilde üretilmektedir. Tipik kullanılma alanları: kırışıklık giderilmesi, sivilce izleri, travmaya bağlı nedbeler, dudak büyütme. testi gerekmemektedir; Genellikle 3-6 ay kalıcılık sağlamaktadır.

Juvaderm Ultra ve Juvaderm

Ultra Plus

Botoxun üreticisi Allergan tarafından piyasaya verilen Hyaluronik asid içeren orta düzey ve derin kırışıklıkların ve ağız köşesi ve nasolabial kıvrım gibi alanların tedavisinde kullanılan yeni bir estetik dolgu maddesidir. Alerjik reaksiyon riskinin çok az olduğu ve etkisinin 6 ay veya daha fazla sürebileceği belirtilmektedir. İçeriğinde yüksek oranda ve homojen yapıda hyaluranik asid içerdiği. Restylane gibi granüler yapıda olmadığı belirtilmektedir.

Puragen® (Highlight)

Mentor firmasının ürettiği bir üründür. Hyaluronik asid içerir. Yüzdeki tüm kırışık alanlar için kullanılabilir. Etkisi 8-12 ay devam eder. Diğerlerinden farklı olarak çift çapraz içeren yapısının etki süresini uzatmaktadır. Alerji testi gerektirmez.

Hydrafill®

Hyaluronik asit içeren bu dermal dolgu maddesi bakteri fermantasyonu ile üretilir. Etkisi 6-9 ay sürer. Alerji testi gerekli değildir. Hydrafill grade I, ince kırışıklıklar için Hydrafill grade II, derin kırışıklıklar için kullanılır. Hydrafill grade III ise derin kırışıklıklar, yanakta dolgunluk sağlamak ve dudak konturunu belirginleştirmek için önerilmektedir. Ayrıca Softline ve Softline max formları da mevcuttur.

Esthelis Basic® ve Soft®

Hyaluronik asit içeren enjektabl bir dolgu maddesidir. Bakteriyel fermentasyon ile üretilir. testi gerekmez. Hyaluronik asit molekülleri bunda da çift çapraz bağ içerdiğinden 9 ay etkili olduğu söylenmektedir. Esthelis basic, derin kırışıklıkların, Esthelis soft ise ince ve yüzeyel kırışıklıkların giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Teosyal

Hyaluranik asit içeren enjektabl ve kalıcı olmayan bir dolgu maddesidir. Bakteriyel fermantasyon ile üretilir. testine gerek yoktur. değişik uygulamalar için First Lines, Global Action,Touch-up, Deep lines, Kiss, Ultra Deep gibi farklı formları mevcuttur.

Perfectha

Hayvan kökenli olmayan Hyaluronik asit, bakteri fermantasyonu ile biyoteknolojik olarak değiştirilmiştir. Uyumlu bir moleküldür. Etki süresi ürün tipine göre 4 -18 ay arası değişiyor. 4 farklı tipi mevcuttur. Perfectha Derm/Finelines, ağız çevresi kazayağı gibi yüzeyel kırışıklıklarda kullanılır. 4-6 aylık etki süresi vardır. Perfectha Derm, orta düzey kırışıklıklarda dudak konturu için kullanılıyor Etki süresi 6-12 aydır. Perfectha Derm Deep, derin kırışıklıklarda kullanılıyor Etkisi 8-12 aydır. Perfectha Derm Subskin ise cilt altı dokuya hacim kazandırıcı olarak kullanılıyor. Etki süresi 12-18 aydır.

Desirial ve Desirial Plus

DESIRIAL® iki jel formülasyonunda mevcuttur: DESIRIAL® ve DESIRIAL® PLUS. Farklı hyaluronik asit konsantrasyonlarına ve viskoelastik özelliklere sahiptirler, doktorunuz hangi ihtiyaçlarınız için hangi ürünün daha iyi olacağını seçecektir. DESIRIAL® vulvo-vajinal bölgenin hidrasyonunu, elastikiyetini, tonunu ve hassasiyetini eski haline getirmek için tasarlanmıştır. Ayrıca vajinal kuruluğu tedavi etmek için doğrudan ilgili dokulara enjekte edilir. DESIRIAL® PLUS, labia major için tasarlanmış daha elastik bir jeldir. labia majoranın atrofisi durumunda da kullanılabilir.
Otolog yağ: Dolgu maddesi olarak karın ya da kalçadan alınan vücudun kendi yağını kullanmak ret reaksiyonu riski olmaması ve materyalin ücretsiz olması nedeni ile popüler bir yöntemdir. Kolajen bir proteindir ve kıkırdak, diş ve kemiklerin ana bileşenidir. İnsan ya da sığırdan elde edilir. Marka isimleri arasında Cosmoderm, Cosmoplast, Zyderm ve Zyplast bulunmaktadır. Kadavra kökenli: İnsan kadavra derisinden elde edilen maddeler ve kollagen özellikle yüz çukurluklarında etkileyici dolgu sağlar. Cymetra, Dermalogen ve Fascian Hyaluronik asit de vücudunuzda bulunan doğal bir maddedir. Yumuşak bağ dokusu içinde ve gözleri çevreleyen sıvıda yüksek konsantrasyonlarda bulunur. Bazı kıkırdak ve eklem sıvılarında, aynı zamanda. deri dokusunda da bulunur. Aynı madde, genellikle ekstra yastıklama sağlayarak ağrıyı hafifletmek için artrit olan kişilerin eklem içine enjekte edilir. Hyaluronik asit hayvansal kaynaklardan elde edilmez. ( Captique, Esthélis, Elevess, Hylaform, Juvederm, Perlane, Prevelle, Puragen ve Restylane ) Kalsiyum hidroksilapatit, en ağır yüz dolgu maddesidir. İnsan kemiklerinde doğal olarak bulunur. Bu mineral benzeri bileşiği, nazolabial kıvrımlar, marionette çizgileri ve kaş çatma çizgileri olarak bilinen derin kırışıklıkları doldurmak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda yanaklar ve diğer yüz hatlarında dolgunluğu artırmak için kullanılır. Kalsiyum esaslı mikro su bazlı bir jel içerisinde süspanse edilir. Marka isimleri Radiesse ve Radiance bulunur. Polilaktik asit, sentetik bir malzemedir. Enjekte edildiğinde, vücudun kendi kollajeninin üretimini uyarır. Bu madde, gülme çizgileri doldurmak için yüzünüzün alt yarısında özellikle iyi sonuç verir. İnce dudakları kalınlaştırmak ve derin nazolabial kıvrımları doldurmak için kullanılır. Diğer dermal dolgu maddeleri gibi hemen sonuç vermez . Bunun yerine, sonuçlar, birkaç aylık bir süre içinde kademeli olarak görünür. Marka isimleri Sculptra ve Newfill bulunmaktadır. Yarı Kalıcı PMMA (polimetilmetakrilat) dolgular yüzde 80 saflaştırılmış kollajen jel içinde asılı yaklaşık yüzde 20 mikrosferlerdir. Yarı kalıcı olarak kabul edilen bu madde, çıkarılabilir. PMMA çoğunlukla orta ve derin kırışıklıklar ve nazolabial kıvrımların tedavisinde kullanılır. Ayrıca çukur izleri doldurmak ve ince dudakları kalınlaştırmak için kullanılabilir. PMMA kalıcı cerrahi implantlar uzun yıllardır kullanılmaktadır. Bu nedenle, cerrahlar genellikle ilk tedavide tam doldurmaz daha sonra gerekirse dolgu ekler. Marka isimleri arasında Articol, Artefill ve Metacrill bulunmaktadır. Dolgu yapılmasında kullanılan birçok madde bulunmaktadır. Bunlar sıvı parafin, sıvı silikon (ülkemizde kullanımı yasal değil) kollajen, hyalüronik asit, otolog yağ, otolog kollajen gibi maddelerdir.

Silikon

Silika içeren bir polimerdir. Sert jel şeklinde veya sıvı (Adatosil-5000, Slicon oil ve Silikon-1000) şekilde bulunabilir. FDA tarafından onaylanmamıştır. Çok sık ve kötü şekilde kullanıldığı için yabancı cisim reaksiyonu enfeksiyon gibi şeylere sık rastlanmıştır.

Radiesse®

Sulu jel taşıyıcı içerisinde asılı kalsiyum hidroksil apatite mini kürecikleridir. Bu çözünebilir mini kürecikler doku infiltrasyonunu sağlayan iskeleti oluşturan ağlar gibi davranırlar. Küreler yavaşça yıllar içinde erir ve uzun süren yarı kalıcı etki oluşturur. FDA tarafından mesane boynu dolgusu, ses tellerine yapılan dolgu, diş hekimliğinde periodontal kullanımını onaylamıştır. Yumuşak dokuda kozmetik amaçla kullanımı ise 2006 sonunda onaylandı, bu alanda zaten güvenli olarak kullanımı yaygındı. En sık olarak nasolabial kıvrımında ve marionette çizgilerinde ( ağız köşesinde çeneye uzanan çizgiler) kullanılır. Dudak dolgusunda kullanımı tartışmalıdır. Enjeksiyonları ile sağlanan hacim 2 yıl etkilidir.

PlasmaGel®

(Hastadan alınan plazma emülsiyonu ve C vitamini kompleksi). Ancak 3 ay kalıcı olabilmekte ve ideal bir dolgu maddesi değildir. Hastadan kan alındıktan sonra santrifüjlenerek proteinleri ayrıştırılmakta ve bu proteinlere C vitamini katılmaktadır. Isıtılarak jel formunu alması sağlanır soğutulduktan sonra bu ürün enjekte edilmektedir. Alerji testi: gerekmemektedir; kalıcılık: 3 ay.

Matridur ® ve Matridex ®

Alman Biopolimer, tarafından üretilmekte olan bu ürünler, çizgiler, kırışıklıklar, kıvrım ve dudak dolgu tedavisi için yeni bir eriyebilir jel süspansiyonudur. Matridur hayvansal olmayan stabilize hiyalüronik asit ve çapraz bağlı hiyalüronik asit karışımıdır. MATRIDEX’in ana bileşeni çapraz bağlı hiyalüronik asit ve “Dextranomer” dir. Bu yapı 80-120 mikron çapında pozitif yüklü bir yüzeyi olan çapraz bağlı dekstran moleküllerinden oluşur. Deri testine gerek yoktur. Hylan jel kopolimeri, eksik hiyalüronik asit ile yer değiştirerek ve pozitif yüklü DEAE sephadex mikroküreleri ile yeni kolajen rejenerasyonunu uyararak çalışır.Matridur , aylar içersinde (6-9 ay) geride artık bırakmadan vücutta erir. Matridex ise içeriğindeki hyaluronik asit erir ancak, mikropartiküller 2 sene içinde şekere dönüşerek erir. Matridur ince kırışıklar için Matridex ise yüzün yeniden şekillendirilmesinde kullanılmaktadır.

PAAG - POLİAKRİLAMİD JEL

PAAG - Poly jel, lens implantları, suni gözyaşı, kontakt lens, su ve şarap arıtma için, uzun yıllar ilaç ve gıda endüstrisinde kullanılmaktadır. PAAG hacim arttırdığı gibi yeni kolajen oluşumu için bir çerçeve sağlar. Yaklaşık 40 mikron çapındaki küreciklerin ilk anda sağladığı hacim artışı sonra kalıcı hale gelemektedir. Etki mekanizması bir yabancı cisim reaksiyonu ve kollajen uyarımı üzerinden gelişir. Hastalarda ağrı enfeksiyon, tedavisi zor yabancı cisim reaksiyonları ve granülom, vakaları bildirilmiştir. Şu anda hiçbir FDA onayı yoktur .

CosmoDerm®™ ve CosmoPlast®

Laboratuvar koşullarında üretilmiş insan kollajeni yapısında bir malzeme içerir. Bu nedenle testlerine gerek yoktur ve ilk ziyarette tedavi tamamlanabilir. Etkisi 3-6 ay devam eder. Deri testi gerekmez. Evolence benzer yapıda ama daha uzun etkilidir. Ancak hyaluronik asid dolgular çıktığından beri artık pek kullanılmamaktadır.

Collagen® (hem sığır hem

domuz).

Geçici fakat oldukça iyi sonuçlar vermektedir. 6 ay kadar kalıcı olduğu söylenmektedir. Ancak çoğunlukla daha az sürmektedir. Hastaların çoğu kollajenin ancak 1 ay kaldığını bildirmektedir. Önceden test enjeksiyonu yapılması gereklidir.

Zyderm® ve Zyplast®

Enjekte edilebilir sığır kollajenidir. Dolguların en eskilerindendir (1981-85) Sığırdan elde edilmesi nedeniyle önceden allerji deri testi gereklidir. Enjeksiyonlar ağrılı olabilmektedir. Artık pek kullanılmamaktadır

Bellafill® ( Artefill® Artecoll®)

Önce Artecoll sonra Artefill olan marka son dönemde Bellafill® olarak pazarlanmaktadır. Lidokain içeren denatüre sığır kollajeni içerisinde asılı Polimetilmetakrilat mikrokürecikleri (30-50 micr) şeklindedir. Kollajen enjeksiyonda bir aracı gibidir daha sonra tedricen 1-3 ay içinde kaybolur ardında kalıcı yapıda olan kürecikleri bırakır. Karışım overcorrection yapılmadan dermal-subdermal alana tünel enjeksiyon tekniği ile uygulanır. 6 hafta sonra gerekirse tekrarlanır. % 65 etkisinin iki yıl devam ettiği bildirilmiştir. Sığır kollajenine karşı alerji testi 14-21 gün önce yapılması gereklidir. Dudak kıvrımları ya da gülümseme çizgileri olarak bilinen yüz kırışıklıklarının düzeltilmesi için 2006 yılından bu yana FDA tarafından onaylanmıştır.

Endoplast-50®

Eriyebilen elastin peptid ile sığır kollajeni içerir. Deri içine enjekte edilir. Materyal fibroblastların artmasına ve kollajen üretimine neden olur. Tedaviden önce iki seri deri testi gereklidir. Sonuçlar 12 ay kadar devam edebilmektedir

Aquamid®

%97,5 su ve %2,5 çapraz bağlı polyacrylamide içerir. Bu deri altına enjekte edilebilen bu saydam molekül suda erimez fakat bir sünger gibi suyu tutar. Enjekte edildiği yerde kalır hareket etmez ancak elastikdir. Vücut dokusuna benzer nitelikte ve çevre doku ile uyumludur. Enjekte işleminden sonra tedavi uygulanan alana el yordamıyla istenen şekli verir. Kalıcı etkilidir.Alleji testi gerekli değildir. Yüzdeki tüm derin kırışılıkların, doku kayıplarının dolgusunda kullanılabilir. İlk uygulama sonrası bir miktar hacim kaybına oluşur, birkaç uygulama gerekebilir. Bu işlem FDA tarafından onaylanmamıştır ve Avrupa'da mevcuttur. Genellikle alın çizgileri ve nazolabial kıvrımlar için kullanılır.

Bioinblue™

%8 yüksek saflıkta polivinil alkol ve %92 su içerir. Polyvinyl alkol, yapay gözyaşı ürünü ve yapay insan plazması gibi ürünlerde güvenirliliğini kanıtlamış daha birçok ilaçta bulunan bir maddedir. Doğal yumuşak kıvamı içerdiği yüksek miktardaki suya bağlıdır. Dudak şekillendirmede, ince veya derin kırışıklıklarda, yara izlerinde, basit ve kolay olarak uygulanabilir. Etkisi 12-18 ay sürer. Allerji testi gerekli değildir. Ülkemizde mevcut değildir.

Fibrocell Hücre kültürü ürünleri (Kök hücre tedavisi)

“Fibrocell®” Eski ismi “Isolagen”

Hastanın kulak arkasından alınan küçük bir cilt parçası örneği, bazı işlemlerden geçirilerek (fibroblast) kollajen üreten hücreler ayrılır ve 3 hafta boyunca laboratuvarda çoğaltılır. Bu hücreler gerekli yerlere enjekte edildiğinde kollajen üretmeye başlarlar. Fibroblastlar , sentetik hyalüronik asit içersinde verilir, bu nedenle kollajen kadar alerjik etkilere sebep olmaz. Yüzde yaşlılığa bağlı oluşmuş kırışıklıklar, akne tedavisi, yanıklara bağlı veya travmatik skarların tedavisinde, dudak kalınlaştırma işlemlerinde kullanılan uzun etkili ( Yaklaşık bir sene) dinamik bir hücresel protein tamir sistemidir. İki hafta ara ile 3 kez uygulanır. Enjekte edilen fibroblastlar, kırışıklıklar içinde çoğalarak kollajeni arttırmaktadırlar. 2009 yılında FDA tarafından onaylanmıştır.

LaViv (azficel-T)®

Benzer bir yapıda olan LAVIV ™ (azficel-T) erişkinlerde orta derece ve şiddetli nazolabial kıvrım kırışıklıklarında görünümün iyileştirilmesi için uygulanan bir otolog hücre üründür. FDA onaylıdır ancak nazolabial kıvrımlar dışındaki alanlar için LAVIV ™ güvenilirliği ve etkinliği onaylanmamıştır. Etkisi altı aydan fazla sürdüğü kanıtlanmamıştır.

Kadavra Kökenli Dolgu Maddeleri

Alloderm®

Kadavra derisinden elde edilir. Üst deri ayrılır ve alt derideki (dermis) doku uyuşmazlığına neden olabilen hücrelerden temizlenir. Yapılan bu işlem hepatit, AIDS gibi bulaşıcı bir hastalık riski engellenir. Kalan hücre içermeyen bir protein yapıdır. Kuru ve donmuş haldeki bu tabakalar kullanmadan önce steril bir sıvı ile sulandırılır. Alloderm yumuşak dokuların büyütülmesinde kullanılır. En çok bir-iki yıl kadar kalıcılığı vardır, zamanla kaybolmaktadır.

Cymetra®

Allodermin toz halindeki formudur. Mikronize asellüler ( hücresiz ) insan kadavra dermisi olarak adlandırılmaktadır. Enjekte edebilmek için serum ile karıştırılması gerekir. testi gerekli değildir. Derideki doku kayıplarında, kırışıklıklarda, akne izlerinde, nasolabial çizgileri azaltmak için ve dudak dolgunlaştırmada kullanılabilir. Etkisi kalıcı değildir. Antibiyotik si olanlar ve otoimmün bir hastalığı olanlar kullanmamalıdır.

Fascian®

Enjekte edilebilir ışınlanmış insan kadavrasından elde edilen partikül halindeki "fasya lata"dır. Fasya, kasların ve bazı organları dışlarından çevreleyen beyaz bir bağ dokusu tabakasıdır ve içindeki organın o şekilde tutulmasını sağlar. Kadavraların baldır dış yüzlerinde bulunan fasyadan elde edilmektedir. Fasyanın ana bileşeni kollajendir. Vücutta yok olması için aylar geçmesi gerekmektedir. Toz halinde steril enjektörler içindedir. Kullanmadan önce serum ile sulandırılır. testi gerekli değildir. 6-8 ay kalıcılık süresi vardır.

Kollajen ve Enjekte Edilebilir Diğer Dolgular

İnsan ve hayvanlarda doğal olarak bulunan kollajen, derimizin destek dokusunu oluşturan ve cilde şekil veren fibröz bir proteindir. Kollajen enjeksiyonu 1980 li yıllardan beri kullanılmaktadır.

Hyalüronik Asit İçeren Dolgu Maddeleri

Sık uygulanan dolgu maddesi, stabilize edilmiş hyalüronik asittir. Tamamen organizmaya uyumlu ve organizma tarafından eritilebilen doğal bir maddedir. Fonksiyonu, vücudun kendi hyalüronik asidinin tüketildiği yere hacim eklemektir. Çoğunlukla horozibiğinden elde edilir ve bu nedenle alerji testi gereklidir. Kollajene göre iki kat uzun etkilidir.

Geçici Dolgu maddeleri

Dermal dolgular nedir?

Dermal dolgu tedavileri popülerdir. Dermal dolgu maddeleri yüz kırışıklıklarını azaltmaya ve yüzdeki hacim ve dolgunluğu geri kazanmaya yardımcı olur. Yaşlandıkça, cildimiz doğal olarak deri altı yağını kaybeder. Yüz kasları cilt yüzeyine daha yakın çalışır, böylece gülümseme çizgileri ve kaz ayakları daha belirgin hale gelir. Dermal dolgu maddeleri, genellikle bir doktor ofisinde enjeksiyonla yapılan kozmetik tedavilerdir. Minimal invazivdir, yani ameliyat içermezler.

Dermal dolgu maddeleri ne yapabilir

İnce dudakları kalınlaştırabilirsiniz. Sığ konturları belirginleştirebilirsiniz. Yüzdeki kırışıklıkları ve çizgileri düzeltebilirsiniz. Çökük yara izlerinin görünümünü iyileştirebilirsiniz Yüzdeki kontur bozukluklarını yeniden düzenleyebilirsiniz Göz altı gölgelenmeyi azaltabilir veya ortadan kaldırabilirsiniz.

Ne tür dermal dolgu maddeleri vardır?

Birçok farklı dermal dolgu türü vardır. En yaygın türler:

Hyaluronik asid : Belotero, Esthélis, Elevess, Hylaform, Juvederm, Perlane, Prevelle, Puragen, Restylane Polyalkylimide : Aquamid Polylactic acid : Sculptra

Kalsiyum hidroksilapatit : Radiesse

PMMA : Bellafill
© WWW.CILTUZMANI.COM Copyright © 2007 [ciltuzmani.com]. All rights reserved
Cilt Uzmanı Uzm.Dr. Babür Süer
Uzmanından en tarafsız kaynak.

Estetik Dolgu

Ciltte güneş ışınlarının olumsuz etkilerine, yaşlanmaya, sivilcelere ve yaralanmalara bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklık, leke, şekil bozukluğu gibi estetik kusurların düzeltilmesi için kullanılan ameliyatsız yöntemlere olan ilgi artmaktadır. Acı çekmeden, normal yaşamı etkilemeden uygulanır olması bu yöntemlere üstünlük sağlamaktadır. Hangi yöntemin kullanılacağına, kişinin estetik sorununa ve beklentilerine göre muayene sonrası karar verilmektedir. Geçen yıllar sonrası yüzde oluşan çizgiler ve ciltte incelme, cilt altındaki kollajen ve elastin liflerinin azalmasına bağlı olarak artar. Dolgu maddelerin cilt içine enjekte edilmesiyle, kırışıklık bölgesinde hacim yaratılarak kırışıklık çizgileri düzeltiliyor. Dolgu maddeleri, yüzdeki yaşlılık çizgileri, yaralanmalarla oluşan çizgiler, yüzdeki şekil bozuklukları, kişinin derin sivilce izleri gibi sorunlarda tercih ediliyor. Ayrıca kişinin dudak kalınlaştırma, dudak şekillendirme gibi estetik değişiklik taleplerinde de bu yöntemler rahatlıkla uygulanabiliyor.

Otolog Yağ

Dolgu maddesi olarak karın ya da kalçadan alınan vücudun kendi yağını kullanmak ret reaksiyonu riski olmaması ve materyalin ücretsiz olması nedeni ile popüler bir yöntemdir. Ancak bu yöntem diğer enjektabl dolgu maddelerine göre daha kapsamlı bir prosedür gerektirir. Çünkü enjeksiyondan önce yağ çıkarmak için liposuction yapılması gerekir. Dolgu sonrası yağ hızlı bir şekilde emilebilir. Bu nedenle, doktorunuz büyük olasılıkla tedavi edilen alanı biraz fazla dolduracaktır. İlk başta size anormal görünebilir, ama her şey kısa sürede düzelir.

Sculptra®

Doku kaybı, yara veya hacim kaybına bağlı oluşan cilt çöküntülerinin , cilt kırışıklıklarının ve kıvrımlarının düzeltilmesi ve yüzdeki geniş hacimli yağ kayıplarına (lipoatrofi) ait izlerin düzeltilmesi için uygundur. Temel yapısını oluşturan madde Poly-L-laktik asitdir İtalyada üretilmektedir. HIV kaynaklı yüz lipodistrofisi için FDA onayı vardır. Sanofi-aventis tarafından2004 de çıkarılmıştır 2009 yılında ülkemizde Sculptra adı ile satılmaya başlanmıştır. Materyalin biyolojik olarak uyumlu ve parçalanabilir yapıda olması nedeni ile çözünebilir dikiş materyali olarak da kullanılmaktadır ve hayvansal değildir, mısırdan üretilmektedir. Deri testi gerekli değildir. Diğer dolgu maddelerinden farklı olarak Sculptra kendi uyarısı ile kollajen üretimini sağlar. İstenen bölgede deri altına enjekte edilir. Yüzeysel uygulanmamalıdır. Uygulama sonrası bu bölgede şişme ve morarma en sık görülen yan etkilerdir. Bölgeye soğuk uygulama ve 4-5 gün günde birkaç kere 5 er dakika masaj uygulanması önerilmektedir. Dudak bölgesinde granuloma sebep olabildiği için önerilmez. Dolgu maddesi olması dışında uygulandığı bölgede kollajen sentezini arttırarak da etki gösterir bu nedenle en uygun etkinin oluşması bir ay alabilir, sonuca ulaşmak için 3 veya 4 aylık bir tedavi gerekebilir. Yapılan çalışmalarda sonuçlar etkinin bir iki yıl sürdüğünü göstermektedir. Ancak etkisi tedrici olarak ortaya çıktığı için, daha çabuk sonuç istenen durumlar için uygun değildir. Bu durumda Kollajen ve Restylane gibi uygulamalarla birlikte kullanılabilir.

e-PTFE (Gor-tex®, Advanta®,

Softform®, Ultrasoft® Expanded

polytetrafluoroethylene (e-PTFE)

1960 lı yıllarda bulunmuş olan bir teflon formudur. Dudak dolgusu, yüzdeki çökük yara izleri yağ atrofisi ve derin çizgiler için kullanılır. Ufak kesiyle deri altına yerleştirilir. Delikli yapısı nedeni ile fibroblastlar tarafından sarılır ve etkisi kalıcı hale gelir. Ancak istenildiğinde çıkarılabilmektedir.

ELLANSE

Ellanse dolgu içeriğinde ana madde kollajen uyarıcı polikaprolaktondur (PCL) ve ürünün %30’unu oluşturur. Düzgün yüzeyli mikrokürecikler halindedir ve %70 ini oluşturan Karboksimetilselüloz (CMS) taşıyıcı maddesi içerisinde homojen olarak dağılmıştır. CMS nin bir ay içersinde erimesi sonrası PCL fibroblastlarda Kollagen 1 üretimini sağlar

e-PTFE (Gor-tex®, Advanta®,

Softform®, Ultrasoft® Expanded

polytetrafluoroethylene (e-PTFE)

1960 lı yıllarda bulunmuş olan bir teflon formudur. Dudak dolgusu, yüzdeki çökük yara izleri yağ atrofisi ve derin çizgiler için kullanılır. Ufak kesiyle deri altına yerleştirilir. Delikli yapısı nedeni ile fibroblastlar tarafından sarılır ve etkisi kalıcı hale gelir. Ancak istenildiğinde çıkarılabilmektedir.

Artecoll® ve Artefill®

Denatüre sığır kollajeni içerisinde Polimetilmetakrilat mikrokürecikleri asılıdır. Kollajen enjeksiyonda bir aracı gibidir daha sonra tedricen 1-3 ay içinde kaybolur ardında kalıcı yapıda olan kürecikleri bırakır. Karışım overcorrection yapılmadan dermal-subdermal alana tünel enjeksiyon tekniği ile uygulanır. 6 hafta sonra gerekirse tekrarlanır. % 65 etkisinin iki yıl devam ettiği bildirilmiştir. Sığır kollajenine karşı alerji testi 14-21 gün önce yapılması gereklidir.

Silikon

Silika içeren bir polimerdir. Sert jel şeklinde veya sıvı (Adatosil-5000, Slicon oil ve Silikon-1000) şekilde bulunabilir. FDA tarafından onaylanmamıştır. Çok sık ve kötü şekilde kullanıldığı için yabancı cisim reaksiyonu enfeksiyon gibi şeylere sık rastlanmıştır.

Radiesse®

Sulu jel taşıyıcı içerisinde asılı kalsiyum hidroksil apatite mini kürecikleridir. Bu çözünebilir mini kürecikler doku infiltrasyonunu sağlayan iskeleti oluşturan ağlar gibi davranırlar. Küreler yavaşça yıllar içinde erir ve uzun süren yarı kalıcı etki oluşturur. FDA tarafından mesane boynu dolgusu, ses tellerine yapılan dolgu, diş hekimliğinde periodontal kullanımını onaylamıştır. Yumuşak dokuda kozmetik amaçla kullanımı ise 2006 sonunda onaylandı, bu alanda zaten güvenli olarak kullanımı yaygındı. En sık olarak nasolabial kıvrımında ve marionette çizgilerinde ( ağız köşesinde çeneye uzanan çizgiler) kullanılır. Dudak dolgusunda kullanımı tartışmalıdır. Enjeksiyonları ile sağlanan hacim 2 yıl etkilidir.

Fibrogel® ve Isolagen®

Hastanın kulak arkasından alınan küçük bir cilt parçası örneği, bazı işlemlerden geçirilerek (fibroblast) kollajen üreten hücreler ayrılır ve 3 hafta boyunca laboratuvarda çoğaltılır. Bu hücreler gerekli yerlere enjekte edildiğinde kollajen üretmeye başlarlar. Matrix, sentetik hyalüronik asitdir, bu nedenle kollajen kadar alerjik etkilere sebep olmaz. Yüzde yaşlılığa bağlı oluşmuş kırışıklıklar, akne tedavisi, yanıklara bağlı veya travmatik skarların tedavisinde, dudak kalınlaştırma işlemlerinde kullanılan uzun etkili ( Yaklaşık bir sene) dinamik bir hücresel protein tamir sistemidir. İki hafta ara ile 3 kez uygulanır. Enjekte edilen fibroblastlar, kırışıklıklar içinde çoğalarak kollajeni arttırmaktadırlar.

PlasmaGel®

(Hastadan alınan plazma emülsiyonu ve C vitamini kompleksi). Ancak 3 ay kalıcı olabilmekte ve ideal bir dolgu maddesi değildir. Hastadan kan alındıktan sonra santrifüjlenerek proteinleri ayrıştırılmakta ve bu proteinlere C vitamini katılmaktadır. Isıtılarak jel formunu alması sağlanır soğutulduktan sonra bu ürün enjekte edilmektedir. Alerji testi: gerekmemektedir; kalıcılık: 3 ay.

Belotero Balance®

Belotero Balance, hafif ila orta düzey ,yüz kırışıklık ve kıvrımları tedavi etmek için kullanılan hiyalüronik asit bazlı enjekte edilebilir dermal bir dolgu maddesidir. Yüz dokusuna geçici hacim ekleyerek, yüze pürüzsüz bir görünüm sağlar. Etkisi 6 ay sürer. En az iki e kez uygulanması gerekmektedir. Merz Pharmaceuticals ve Esthelis olarak pazarlanmaktadır. Türkiyede ATT Medikal tarafından satılmaktadır. 2011 yılında FDA tarafından onaylanmıştır.

Restylane®

(Hayvansal kaynaklı olamayan hyalüronik asit), İsveç’teki Q- Med Laboratuvarlarında üretilmektedir. Hyalüronik asit hayvansal kaynaklı değildir. Biyoteknolojik olarak bakterilerce üretilmektedir. Deriye veya dudağa yani büyütmenin gerektiği herhangi bir bölüme enjekte edilebilir. Herhangi bir ön test gerekmemektedir. Hyalüronik asit vücutta doğal olarak tüm yaşayan canlı organizmalarda bulunur. Tedavi, Restylane cilde enjekte edilerek gerçekleştirilir ve yarım saatten daha az bir sürede işlem tamamlanır. Enjeksiyonun hemen sonrasında kişi normal yaşantısını sürdürebilir. Her yaşta uygulanabilir. İstenildiği sıklıkta tekrar edilebilir. Alerji riski yoktur. Enjekte edildikten sonra vücut vücudun kendi hyalüronik asidi ile beraber çalışır ve hacim yaratmak için güçlerini birleştirirler. Hayvanlardan elde edilen kollajene kıyasla daha uzun süre kalıcıdır. Cildinizde hacim yaratarak sağlıklı ve genç bir görünüm verir. Restylane kristal-berrak bir jel formunda hyalüronik asit içerir ve ciltteki kırışıklıkları doldurur. Hyalüronik asit tedavisinin etkinliğinin ne kadar süreli olacağı kişiden kişiye değişir. Cildin yapısı, hayat tarzı ve yaş ile kişi tarafından talep edilen düzeltmenin derecesi gibi birçok faktöre bağlıdır. Ancak tedavi edilen hastaların çoğunda 6 ay boyunca etki % 50-80 oranında devam etmektedir. Pek çok kişi ilk tedaviden bir yıl sonra yeniden yaptırma ihtiyacını hissetmiştir. Dudaklarda kullanılmak üzere daha uzun etkili restylane lipp formu mevcuttur

Hylaform®(hyaluronik viskoelalstik jel)

Restylane®’e benzer, ancak horoz ibiğinden elde edilmektedir. Hyaluronan derinin nemliliği ve elastikiyeti için gereklidir. Zamanla derideki hyaluronan yıkıldığı için deri kurur ve kırışır. Alerji reaksiyonu azdır ve piyasadaki tüm ürünlerden çok daha güvenilir olduğu söylenmektedir. Restylane®’e benzer şekilde üretilmektedir. Tipik kullanılma alanları: kırışıklık giderilmesi, sivilce izleri, travmaya bağlı nedbeler, dudak büyütme. testi gerekmemektedir; Genellikle 3-6 ay kalıcılık sağlamaktadır.

Juvaderm Ultra ve Juvaderm Ultra Plus

Botoxun üreticisi Allergan tarafından piyasaya verilen Hyaluronik asid içeren orta düzey ve derin kırışıklıkların ve ağız köşesi ve nasolabial kıvrım gibi alanların tedavisinde kullanılan yeni bir estetik dolgu maddesidir. Alerjik reaksiyon riskinin çok az olduğu ve etkisinin 6 ay veya daha fazla sürebileceği belirtilmektedir. İçeriğinde yüksek oranda ve homojen yapıda hyaluranik asid içerdiği. Restylane gibi granüler yapıda olmadığı belirtilmektedir.

Puragen® (Highlight)

Mentor firmasının ürettiği bir üründür. Hyaluronik asid içerir. Yüzdeki tüm kırışık alanlar için kullanılabilir. Etkisi 8-12 ay devam eder. Diğerlerinden farklı olarak çift çapraz içeren yapısının etki süresini uzatmaktadır. Alerji testi gerektirmez.

Hydrafill®

Hyaluronik asit içeren bu dermal dolgu maddesi bakteri fermantasyonu ile üretilir. Etkisi 6-9 ay sürer. Alerji testi gerekli değildir. Hydrafill grade I, ince kırışıklıklar için Hydrafill grade II, derin kırışıklıklar için kullanılır. Hydrafill grade III ise derin kırışıklıklar, yanakta dolgunluk sağlamak ve dudak konturunu belirginleştirmek için önerilmektedir. Ayrıca Softline ve Softline max formları da mevcuttur.

Esthelis Basic® ve Soft®

Hyaluronik asit içeren enjektabl bir dolgu maddesidir. Bakteriyel fermentasyon ile üretilir. testi gerekmez. Hyaluronik asit molekülleri bunda da çift çapraz bağ içerdiğinden 9 ay etkili olduğu söylenmektedir. Esthelis basic, derin kırışıklıkların, Esthelis soft ise ince ve yüzeyel kırışıklıkların giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Teosyal

Hyaluranik asit içeren enjektabl ve kalıcı olmayan bir dolgu maddesidir. Bakteriyel fermantasyon ile üretilir. testine gerek yoktur. değişik uygulamalar için First Lines, Global Action,Touch-up, Deep lines, Kiss, Ultra Deep gibi farklı formları mevcuttur.

Perfectha

Hayvan kökenli olmayan Hyaluronik asit, bakteri fermantasyonu ile biyoteknolojik olarak değiştirilmiştir. Uyumlu bir moleküldür. Etki süresi ürün tipine göre 4 - 18 ay arası değişiyor. 4 farklı tipi mevcuttur. Perfectha Derm/Finelines, ağız çevresi kazayağı gibi yüzeyel kırışıklıklarda kullanılır. 4-6 aylık etki süresi vardır. Perfectha Derm, orta düzey kırışıklıklarda dudak konturu için kullanılıyor Etki süresi 6-12 aydır. Perfectha Derm Deep, derin kırışıklıklarda kullanılıyor Etkisi 8-12 aydır. Perfectha Derm Subskin ise cilt altı dokuya hacim kazandırıcı olarak kullanılıyor. Etki süresi 12-18 aydır.

Desirial ve Desirial Plus

DESIRIAL® iki jel formülasyonunda mevcuttur: DESIRIAL® ve DESIRIAL® PLUS. Farklı hyaluronik asit konsantrasyonlarına ve viskoelastik özelliklere sahiptirler, doktorunuz hangi ihtiyaçlarınız için hangi ürünün daha iyi olacağını seçecektir. DESIRIAL® vulvo-vajinal bölgenin hidrasyonunu, elastikiyetini, tonunu ve hassasiyetini eski haline getirmek için tasarlanmıştır. Ayrıca vajinal kuruluğu tedavi etmek için doğrudan ilgili dokulara enjekte edilir. DESIRIAL® PLUS, labia major için tasarlanmış daha elastik bir jeldir. labia majoranın atrofisi durumunda da kullanılabilir.

Kollajen ve Enjekte Edilebilir Diğer

Dolgular

İnsan ve hayvanlarda doğal olarak bulunan kollajen, derimizin destek dokusunu oluşturan ve cilde şekil veren fibröz bir proteindir. Kollajen enjeksiyonu 1980 li yıllardan beri kullanılmaktadır.

CosmoDerm®™ ve CosmoPlast®

Laboratuvar koşullarında üretilmiş insan kollajeni yapısında bir malzeme içerir. Bu nedenle testlerine gerek yoktur ve ilk ziyarette tedavi tamamlanabilir. Etkisi 3-6 ay devam eder. Deri testi gerekmez. Evolence benzer yapıda ama daha uzun etkilidir. Ancak hyaluronik asid dolgular çıktığından beri artık pek kullanılmamaktadır.

Collagen® (hem sığır hem domuz).

Geçici fakat oldukça iyi sonuçlar vermektedir. 6 ay kadar kalıcı olduğu söylenmektedir. Ancak çoğunlukla daha az sürmektedir. Hastaların çoğu kollajenin ancak 1 ay kaldığını bildirmektedir. Önceden test enjeksiyonu yapılması gereklidir.

Zyderm® ve Zyplast®

Enjekte edilebilir sığır kollajenidir. Dolguların en eskilerindendir (1981-85) Sığırdan elde edilmesi nedeniyle önceden allerji deri testi gereklidir. Enjeksiyonlar ağrılı olabilmektedir. Artık pek kullanılmamaktadır

Bellafill® ( Artefill® Artecoll®)

Önce Artecoll sonra Artefill olan marka son dönemde Bellafill® olarak pazarlanmaktadır. Lidokain içeren denatüre sığır kollajeni içerisinde asılı Polimetilmetakrilat mikrokürecikleri (30-50 micr) şeklindedir. Kollajen enjeksiyonda bir aracı gibidir daha sonra tedricen 1-3 ay içinde kaybolur ardında kalıcı yapıda olan kürecikleri bırakır. Karışım overcorrection yapılmadan dermal-subdermal alana tünel enjeksiyon tekniği ile uygulanır. 6 hafta sonra gerekirse tekrarlanır. % 65 etkisinin iki yıl devam ettiği bildirilmiştir. Sığır kollajenine karşı alerji testi 14-21 gün önce yapılması gereklidir. Dudak kıvrımları ya da gülümseme çizgileri olarak bilinen yüz kırışıklıklarının düzeltilmesi için 2006 yılından bu yana FDA tarafından onaylanmıştır.

Endoplast-50®

Eriyebilen elastin peptid ile sığır kollajeni içerir. Deri içine enjekte edilir. Materyal fibroblastların artmasına ve kollajen üretimine neden olur. Tedaviden önce iki seri deri testi gereklidir. Sonuçlar 12 ay kadar devam edebilmektedir

Aquamid®

%97,5 su ve %2,5 çapraz bağlı polyacrylamide içerir. Bu deri altına enjekte edilebilen bu saydam molekül suda erimez fakat bir sünger gibi suyu tutar. Enjekte edildiği yerde kalır hareket etmez ancak elastikdir. Vücut dokusuna benzer nitelikte ve çevre doku ile uyumludur. Enjekte işleminden sonra tedavi uygulanan alana el yordamıyla istenen şekli verir. Kalıcı etkilidir.Alleji testi gerekli değildir. Yüzdeki tüm derin kırışılıkların, doku kayıplarının dolgusunda kullanılabilir. İlk uygulama sonrası bir miktar hacim kaybına oluşur, birkaç uygulama gerekebilir. Bu işlem FDA tarafından onaylanmamıştır ve Avrupa'da mevcuttur. Genellikle alın çizgileri ve nazolabial kıvrımlar için kullanılır.

Bioinblue™

%8 yüksek saflıkta polivinil alkol ve %92 su içerir. Polyvinyl alkol, yapay gözyaşı ürünü ve yapay insan plazması gibi ürünlerde güvenirliliğini kanıtlamış daha birçok ilaçta bulunan bir maddedir. Doğal yumuşak kıvamı içerdiği yüksek miktardaki suya bağlıdır. Dudak şekillendirmede, ince veya derin kırışıklıklarda, yara izlerinde, basit ve kolay olarak uygulanabilir. Etkisi 12-18 ay sürer. Allerji testi gerekli değildir. Ülkemizde mevcut değildir.

Fibrocell Hücre kültürü ürünleri (Kök

hücre tedavisi)

“Fibrocell®” Eski ismi “Isolagen”

Hastanın kulak arkasından alınan küçük bir cilt parçası örneği, bazı işlemlerden geçirilerek (fibroblast) kollajen üreten hücreler ayrılır ve 3 hafta boyunca laboratuvarda çoğaltılır. Bu hücreler gerekli yerlere enjekte edildiğinde kollajen üretmeye başlarlar. Fibroblastlar , sentetik hyalüronik asit içersinde verilir, bu nedenle kollajen kadar alerjik etkilere sebep olmaz. Yüzde yaşlılığa bağlı oluşmuş kırışıklıklar, akne tedavisi, yanıklara bağlı veya travmatik skarların tedavisinde, dudak kalınlaştırma işlemlerinde kullanılan uzun etkili ( Yaklaşık bir sene) dinamik bir hücresel protein tamir sistemidir. İki hafta ara ile 3 kez uygulanır. Enjekte edilen fibroblastlar, kırışıklıklar içinde çoğalarak kollajeni arttırmaktadırlar. 2009 yılında FDA tarafından onaylanmıştır.

LaViv (azficel-T)®

Benzer bir yapıda olan LAVIV ™ (azficel-T) erişkinlerde orta derece ve şiddetli nazolabial kıvrım kırışıklıklarında görünümün iyileştirilmesi için uygulanan bir otolog hücre üründür. FDA onaylıdır ancak nazolabial kıvrımlar dışındaki alanlar için LAVIV ™ güvenilirliği ve etkinliği onaylanmamıştır. Etkisi altı aydan fazla sürdüğü kanıtlanmamıştır.

Kadavra Kökenli Dolgu Maddeleri

Alloderm®

Kadavra derisinden elde edilir. Üst deri ayrılır ve alt derideki (dermis) doku uyuşmazlığına neden olabilen hücrelerden temizlenir. Yapılan bu işlem hepatit, AIDS gibi bulaşıcı bir hastalık riski engellenir. Kalan hücre içermeyen bir protein yapıdır. Kuru ve donmuş haldeki bu tabakalar kullanmadan önce steril bir sıvı ile sulandırılır. Alloderm yumuşak dokuların büyütülmesinde kullanılır. En çok bir-iki yıl kadar kalıcılığı vardır, zamanla kaybolmaktadır.

Cymetra®

Allodermin toz halindeki formudur. Mikronize asellüler ( hücresiz ) insan kadavra dermisi olarak adlandırılmaktadır. Enjekte edebilmek için serum ile karıştırılması gerekir. testi gerekli değildir. Derideki doku kayıplarında, kırışıklıklarda, akne izlerinde, nasolabial çizgileri azaltmak için ve dudak dolgunlaştırmada kullanılabilir. Etkisi kalıcı değildir. Antibiyotik si olanlar ve otoimmün bir hastalığı olanlar kullanmamalıdır.

Fascian®

Enjekte edilebilir ışınlanmış insan kadavrasından elde edilen partikül halindeki "fasya lata"dır. Fasya, kasların ve bazı organları dışlarından çevreleyen beyaz bir bağ dokusu tabakasıdır ve içindeki organın o şekilde tutulmasını sağlar. Kadavraların baldır dış yüzlerinde bulunan fasyadan elde edilmektedir. Fasyanın ana bileşeni kollajendir. Vücutta yok olması için aylar geçmesi gerekmektedir. Toz halinde steril enjektörler içindedir. Kullanmadan önce serum ile sulandırılır. testi gerekli değildir. 6-8 ay kalıcılık süresi vardır.

Estetik Dolgu Maddeleri