© WWW.CILTUZMANI.COM Copyright © 2007 [ciltuzmani.com]. All rights reserved
Made by Babur
Cilt Uzmanı Uzm. Dr. Babür Süer
Dermatoloji &  Estetik Dermatoloji Uzmanından en tarafsız kaynak.

Peeling

Cildinizin görünümü kendinize olan güveniniz ile yakından ilgilidir. Sivilceden sonra kalan izler, güneşe bağlı kırışıklıklar, lekeler ve kuruma cildinizin görüntüsünü etkileyen en önemli faktörlerdendir. Ciltteki bu tür izleri yok etmek için çeşitli cilt soyucu (peeling) ajanları kullanılabilir. Peeling yöntemi bu konuda ihtisas yapmış hekimler tarafından uygulanabilecek güvenli bir yöntemdir. Uygun hasta seçimi yapıldığında peeling ile iyi sonuçlar elde edilmektedir. Peeling yönteminin ana prensibi; cilt üstündeki hasarlı tabakayı kaldırmak, hasar görmemiş canlı tabakayı ortaya çıkarmak ve cildin yenilenmesini sağlamak, sonuçta daha sağlıklı, canlı, düzgün ve gergin bir cilt elde etmektir.

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling yöntemi şu anki bilgilerimize göre ilk kez Mısırlılar tarafından kullanılmıştır. Bu amaçla laktik asit (süt) yada tartarik asit (şarap) cilde uygulanmaktaydı. Peeling işlemini kullanılan maddenin türüne göre sınıflamak mümkün olduğu gibi yapılan işlemin derinin dış yüzeyinden alt tabakalara doğru derinliğine göre bu sınıflandırmayı yapabiliriz. Buna göre yüzeyel peeling, orta düzey peeling ve derin peeling sınıflanması yapılmıştır. Derin peeling genellikle derin kırışıklıklar ve lekeler için uygulanır ve TCA kullanılır. Fenol içeren Baker Gordon peeling prosedürü şu an için en dramatik sonuçları veren ve en etkili peeling ajanıdır. Ancak iyileşme uzun zaman alacaktır Günümüzde özellikle yüzeysel peeling gerektiren durumlarda sıklıkla Alfa hidroksi asitler (AHA) kullanılmaktadır. AHA, çeşitli meyve ve yiyeceklerde doğal olarak bulunur ve meyve asitleri olarak bilinir. Bu grup birçok meyve asiti ihtiva eder ve bugün en yaygın kullanılanı şeker kamışı suyunda doğal olarak bulunan glikolik asittir. Polihidroksi asitlerden olan glukonolakton, glikolik asidin daha da geliştirilmiş bir formudur. Ek olarak nemlendirici antioksidan etkileri mevcuttur ve hassasiyet çok daha nadirdir. Yine PHA grubundan yeni geliştirilmiş bir molekül olan Laktabionik asid özellikle hassas ciltlere uygun bir ajandır. B- LIFTx ise Retin-A nın mucidi tarafından yeni geliştirilen bir beta hidroksi asittir. Bir kerede hızlı sonuç almak ve ekstra güvenli bir peeling gerektiğinde önerilmektedir.

Jessner’s solusyonu

Jessner's peeling solüsyonu, Max Jessner tarafından geliştirilmiştir. %14 salisilik asit, 14% laktik asit ve 14% resorsinolün alkol içindeki çözeltisidir. Kullanımı kolaydır ve su ile temizlenebilir. Akne komedonlarına, post-inflamatuar hiperpigmentasyona, hafif melasmaya, ve fotoaging için kullanılabilir. %35 TCA, retinoic acid, ve 5-fluorouracil ile actinic keratoz tedavisinde kullanılabilir.

Salisilik Asit

En yaygın kullanım alanı olan beta hidroksi asit salisilik asittir. % 20 veya %30 luk alkol içinde %40 - %50 luk krem şeklinde kullanılır. Keratolitik etkilidir. Salisilik asidin en önemli gücü güneş altında da kullanılmasıdır. Çok yüzeyel veya yüzeyel peeling için kullanılır. Hafif ve orta dereceli fotoyaşlanma, melasma, ve yüzeyel akne izlerinde önerilir. Koyu renk ciltlerde çok başarılıdır. Salisilizmi önlemek için geniş alanlara uygulanmaz. Uygulama yaklaşık 5 dakika sürer daha sonra su ve sabunla temizlenir. Özellikle akneli ciltler için hazırlanan temizleyicilerde, ciltteki noktaların ortadan kaldırılması için noktasal olarak tatbik edilen ürünlerde yer verilir.

Glikolik Asit

Günümüzde kullanılan en yaygın yüzeyel peeling ajanı olan Glikolik asid bir alfa-hidroksi asittir (2-hydroxyethanoic) şeker kamışında bulunur veya formaldehitten sentezlenir. Derin veya orta derece peeling için uygun değildir. Aktif akne, melasma, hafif fotoyaşlanma için uygulanabilir. Daha çok %30-70 konsantrasyonda yüzeyel peeling için kullanılır. Deri penetrasyonu, PH değeri düştükçe artar. Su içinde olabileceği gibi alkol, propilen glikol veya jel içersinde de olabilir. İşlem öncesi alkol ile cilt temizlenmelidir. İşlem sonrası ise cilt su veya %10 sodyum bikarbonat ile nötralize edilerek temizlenmelidir. İstenmeyen etkiler olması halinde, derhal nötralize edilerek işlem sonlandırılıp olası tehlikelerden korunma imkânı sunmaktadır.

Pirüvik asid peeling

% 50,%60, ve %80 konsantrasyonlarda etanol içinde sulandırılarak kullanılır. Piruvik asid bir alfa-keto asiddir. Bir iki dakika içinde cilde penetre olur ve 30-60 saniyede içinde epidermolizis yapar. Aging, akne, ve yüzeyel yara izlerinde kullanılır. Keratolitik, antimikrobiyal, ve anti-seborheik özellikleri vardır Yeni kollajen ve elastik lif yapımını uyarır. Uygulamadan 2- 5 dakika sonra su ile temizlenir. Penetrasyonu tahmin edilemeyebilir dikkatli kullanılmalıdır. Tedavi sonrası 15 gün- 2 ay kızarıklık devam edebilir. Piruvik asid, karbondioksit ve asetaldehide dönüşür ; Uygulama sırasında havalandırma iyi değil ise bu gazların inhalasyonu üst solunum yolu irritasyonu yapabilir.

Rezorsinol

Resorsinol fenoller gruptan bir kostik madde, ancak farklı özelliklere sahiptir. Akne, diskromi, ince kırışıklıklar ve postinflamatuar hiperpigmentasyonda önerilmektedir. %10-70 konsantrasyonlarda çözeltiler ya da merhem şeklinde bir exfoliant olarak kullanılabilir. %40-60 konsantrasyonlarda merhem içinde kullanıldığında, penetrasyonu, maruz kalma süresine ve cilt kalınlığına uygun olarak artar. Bir tahta spatula veya eldivenli parmaklar ile ile uygulanabilir. 20 dakika kadar cilt ile temas halinde bırakılması gerekir. Kuruduktan sonra, maske, bir spatula vasıtası ile alınır. Kalan artıklar ıslak bir gazlı bez ile temizlenmelidir. Merhemin avantajları istikrar ve düşük maliyetidir. Hiperpigmentasyona daha yatkın olan koyu ciltlilerde kullanılabilir. Alerji ve intoksikasyon riski vardır.

Fenol, veya karbolik asid

(C6H5OH),

Katrandan elde edilir. Tipik bir kokusu vardır Kristal şeklindedir ısınınca sıvılaşır. Buharı alev alabilir, hava ve su ile temas edince kararır. Uygun konsantrasyonlarda lokal anestezik ve bakterisidal etkileri vardır. Yağ yapısındadır yağda erir deriden gliserin , bitkisel yağlarla veya %50 etil alkol ile kolayca temizlenebilir. %88 konsantrasyonda üst retiküler dermise ulaşabilir, keratini koagüle eder, daha derine inmesi önlenmiş olur. Çok ağrılı bir peeling yöntemidir.Sedasyon ve analjezik gerekir. Sıvı dengesi iyi korunmalı uygulama öncesi ve uygulama sırasında 0.9% NaCl verilmelidir. Derin peeling için Baker-Gordon formülü en eski ve en çok bilinenidir, %45-55 konsantrasyonlarda fenol kullanılır. Fenol: %88 fenol + %12 su (3ml) / normal veya distile su (2ml) / Septisol sıvı Sabun: heksaklorofen (0.025%, 8 damla) / Kroton yağı: (3 damla). Bu formül güneşe bağlı gelişen derin kırışıklıklar ve aktinik keratozun tedavisinde yüzde kullanılmaktadır.

Retinoik asid peeling

%5-12 konsantrasyonlarda kullanılır. Jel, losyon, krem, formunda veya propilen glikol taşıyıcılarla kullanılabilir. Orta ve hafif derece fotoaging, melasma, akne, yüzeyel yaralar, ve post- inflamatuar hiperpigmentasyon için kullanılabilir. Yüzde 4-24 saat maske şeklinde kalmalıdır.

Trikloroasetik asid (TCA)

TCA yüzeyel, orta derece ve derin peelingler için kullanılabilir. %10 TCA: yüzeyel peeling %10-30 TCA: orta derinlikte peeling %35-50 TCA: derin peeling sağlar.%50 den yüksek konsantrasyonda skar bırakma şansı çok yüksek olduğundan önerilmez. TCA epidermis proteinlerinde çökme ve koagülasyona bağlı nekroz yapar. Gençleştirme ve izlerin iyileştirilmesi için yapılan uygulamalar mükemmel sonuçlar verebilmektedir.Aynı zamanda aktinik keratoz ve melazma için iyi bir tedavi seçeneği olabilir. Sistemik toksisiteye neden olmaz. Metil salisilat eklenirse etkisi ve penetrasyonu artar. (35% TCA / 5 veya10% methyl salicylate / 1% Polysorbate / distile su (qsp)). Veya saaponin eklenerek homojenite sağlanabilir. : (35% TCA / 5% saponin kompleks)

TCA CROSS nedir ?

TCA CROSS trikloroasetik asit (TCA) ile ice- pick denen cilt izlerinin düzeltilmesinde kullanılır. Atrofik skar yüzeyine az miktarda yüksek konsantrasyonda (% 70-100) TCA sürülmesini içerir. Bu işlem, yeni kollajen liflerinin oluşumunu sağlayan lokal bir reaksiyona neden olur. Amaç kollajen parlaklığının artırarak ve skar çöküntüleri üzerinde gölgeleri azaltarak skar görünümünü iyileştirmektir. Ancak tek başına bu tedavi yöntemi ile komple çözüm elde edilmesi olası değildir.

PEELİNG KİMLERDE VE NE İÇİN KULLANILIR?

Güneş hasarı sonrası oluşmuş ince ve kalın çizgilerin hafifletilmesi Cilt yumuşaklığının arttırılması Sivilce izlerinin hafif ve orta düzeye indirilmesi Ciltteki lekelerin düzeltilmesi Cildin doğal parlaklığının arttırılması Cildin gözeneklerinin küçültülmesi Ciltteki sivilcelerin giderilmesi %35 konsantrasyonu aşan peeling uygulamaları mutlaka bir dermatolog tarafından yapılmalıdır.

PEELİNG NASIL UYGULANIR

Glikolik asid solüsyonları hem derinin en üst tabakalarını soymakta, hem de bir miktar emilerek deri hücre üretiminde bir miktar artışa yol açarak ek faydalar da sağlar. Doktorun tavsiye edeceği bir ürünle cilt en az 2 hafta peelinge hazırlanır. İşlem oldukça kısa sürelerde (2 – 7 dakika) gerçekleştirilmektedir. Ortalama peeling seans sayısı 6-7 dir. Seans sonralarında doktorun tavsiye edeceği jel, krem yada losyonların kullanılması cildin yenilenme işlemini, peeling seansları arasında da devam ettirecektir.

PEELİNG NE ZAMAN UYGULANMAZ?

Aktif uçuk öyküsü, ciltte yara yada minik yarıklar, son dönemlerde cerrahi girişim ( yara iyileşmesi), daha önceden aynı bölgeye peeling veya dermabrazyon uygulanmış olması, yakın zamanda radyasyon tedavisi, 6 ay içinde Roaccutaneveya benzer bir ilacın kullanılması, bir ay içinde geçirilmiş krioterapi, aşırı güneş yanığı, aşırı nedbe dokusu oluşumu öyküsü veya mental yetersizlik bulunan hastalarda peeling uygulanmamalıdır. Eğer hastada allerji, egzema, seboreik dermatit, bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar, virütik hastalıklar(Uçuk dahil) ve güneş hassasiyeti varsa önce bu hastalıkların tedavisi gerekmektedir.

PEELİNG SONRASINDA?

Kimyasal peelingin derinliğine bağlı olarak hafif veya güneş yanığı benzeri reaksiyon oluşur. Yüzeyel tipte 1-5 gün süren kızarıklık, hafif soyulmalar olur. Derin tiplerde ödem ve deride gerginlik yanısıra kahverengi bir tabaka oluşumu olağandır; bu tabaka 7-10 günde soyulur. Peeling uygulaması sonrasında güneş koruyucu kullanmak şarttır. Nemlendirici krem ile bakım tamamlanır.
© WWW.CILTUZMANI.COM Copyright © 2007 [ciltuzmani.com]. All rights reserved
Cilt Uzmanı Uzm.Dr. Babür Süer
Uzmanından en tarafsız kaynak.

Peeling

Cildinizin görünümü kendinize olan güveniniz ile yakından ilgilidir. Sivilceden sonra kalan izler, güneşe bağlı kırışıklıklar, lekeler ve kuruma cildinizin görüntüsünü etkileyen en önemli faktörlerdendir. Ciltteki bu tür izleri yok etmek için çeşitli cilt soyucu (peeling) ajanları kullanılabilir. Peeling yöntemi bu konuda ihtisas yapmış hekimler tarafından uygulanabilecek güvenli bir yöntemdir. Uygun hasta seçimi yapıldığında peeling ile iyi sonuçlar elde edilmektedir. Peeling yönteminin ana prensibi; cilt üstündeki hasarlı tabakayı kaldırmak, hasar görmemiş canlı tabakayı ortaya çıkarmak ve cildin yenilenmesini sağlamak, sonuçta daha sağlıklı, canlı, düzgün ve gergin bir cilt elde etmektir.

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling yöntemi şu anki bilgilerimize göre ilk kez Mısırlılar tarafından kullanılmıştır. Bu amaçla laktik asit (süt) yada tartarik asit (şarap) cilde uygulanmaktaydı. Peeling işlemini kullanılan maddenin türüne göre sınıflamak mümkün olduğu gibi yapılan işlemin derinin dış yüzeyinden alt tabakalara doğru derinliğine göre bu sınıflandırmayı yapabiliriz. Buna göre yüzeyel peeling, orta düzey peeling ve derin peeling sınıflanması yapılmıştır. Derin peeling genellikle derin kırışıklıklar ve lekeler için uygulanır ve TCA kullanılır. Fenol içeren Baker Gordon peeling prosedürü şu an için en dramatik sonuçları veren ve en etkili peeling ajanıdır. Ancak iyileşme uzun zaman alacaktır Günümüzde özellikle yüzeysel peeling gerektiren durumlarda sıklıkla Alfa hidroksi asitler (AHA) kullanılmaktadır. AHA, çeşitli meyve ve yiyeceklerde doğal olarak bulunur ve meyve asitleri olarak bilinir. Bu grup birçok meyve asiti ihtiva eder ve bugün en yaygın kullanılanı şeker kamışı suyunda doğal olarak bulunan glikolik asittir. Polihidroksi asitlerden olan glukonolakton, glikolik asidin daha da geliştirilmiş bir formudur. Ek olarak nemlendirici antioksidan etkileri mevcuttur ve hassasiyet çok daha nadirdir. Yine PHA grubundan yeni geliştirilmiş bir molekül olan Laktabionik asid özellikle hassas ciltlere uygun bir ajandır. B-LIFTx ise Retin-A nın mucidi tarafından yeni geliştirilen bir beta hidroksi asittir. Bir kerede hızlı sonuç almak ve ekstra güvenli bir peeling gerektiğinde önerilmektedir.

Jessner’s solusyonu

Jessner's peeling solüsyonu, Max Jessner tarafından geliştirilmiştir. %14 salisilik asit, 14% laktik asit ve 14% resorsinolün alkol içindeki çözeltisidir. Kullanımı kolaydır ve su ile temizlenebilir. Akne komedonlarına, post-inflamatuar hiperpigmentasyona, hafif melasmaya, ve fotoaging için kullanılabilir. %35 TCA, retinoic acid, ve 5-fluorouracil ile actinic keratoz tedavisinde kullanılabilir.

Salisilik Asit

En yaygın kullanım alanı olan beta hidroksi asit salisilik asittir. % 20 veya %30 luk alkol içinde %40 - %50 luk krem şeklinde kullanılır. Keratolitik etkilidir. Salisilik asidin en önemli gücü güneş altında da kullanılmasıdır. Çok yüzeyel veya yüzeyel peeling için kullanılır. Hafif ve orta dereceli fotoyaşlanma, melasma, ve yüzeyel akne izlerinde önerilir. Koyu renk ciltlerde çok başarılıdır. Salisilizmi önlemek için geniş alanlara uygulanmaz. Uygulama yaklaşık 5 dakika sürer daha sonra su ve sabunla temizlenir. Özellikle akneli ciltler için hazırlanan temizleyicilerde, ciltteki noktaların ortadan kaldırılması için noktasal olarak tatbik edilen ürünlerde yer verilir.

Glikolik Asit

Günümüzde kullanılan en yaygın yüzeyel peeling ajanı olan Glikolik asid bir alfa-hidroksi asittir (2- hydroxyethanoic) şeker kamışında bulunur veya formaldehitten sentezlenir. Derin veya orta derece peeling için uygun değildir. Aktif akne, melasma, hafif fotoyaşlanma için uygulanabilir. Daha çok %30-70 konsantrasyonda yüzeyel peeling için kullanılır. Deri penetrasyonu, PH değeri düştükçe artar. Su içinde olabileceği gibi alkol, propilen glikol veya jel içersinde de olabilir. İşlem öncesi alkol ile cilt temizlenmelidir. İşlem sonrası ise cilt su veya %10 sodyum bikarbonat ile nötralize edilerek temizlenmelidir. İstenmeyen etkiler olması halinde, derhal nötralize edilerek işlem sonlandırılıp olası tehlikelerden korunma imkânı sunmaktadır.

Pirüvik asid peeling

% 50,%60, ve %80 konsantrasyonlarda etanol içinde sulandırılarak kullanılır. Piruvik asid bir alfa-keto asiddir. Bir iki dakika içinde cilde penetre olur ve 30-60 saniyede içinde epidermolizis yapar. Aging, akne, ve yüzeyel yara izlerinde kullanılır. Keratolitik, antimikrobiyal, ve anti-seborheik özellikleri vardır Yeni kollajen ve elastik lif yapımını uyarır. Uygulamadan 2-5 dakika sonra su ile temizlenir. Penetrasyonu tahmin edilemeyebilir dikkatli kullanılmalıdır. Tedavi sonrası 15 gün- 2 ay kızarıklık devam edebilir. Piruvik asid, karbondioksit ve asetaldehide dönüşür ; Uygulama sırasında havalandırma iyi değil ise bu gazların inhalasyonu üst solunum yolu irritasyonu yapabilir.

Rezorsinol

Resorsinol fenoller gruptan bir kostik madde, ancak farklı özelliklere sahiptir. Akne, diskromi, ince kırışıklıklar ve postinflamatuar hiperpigmentasyonda önerilmektedir. %10-70 konsantrasyonlarda çözeltiler ya da merhem şeklinde bir exfoliant olarak kullanılabilir. %40-60 konsantrasyonlarda merhem içinde kullanıldığında, penetrasyonu, maruz kalma süresine ve cilt kalınlığına uygun olarak artar. Bir tahta spatula veya eldivenli parmaklar ile ile uygulanabilir. 20 dakika kadar cilt ile temas halinde bırakılması gerekir. Kuruduktan sonra, maske, bir spatula vasıtası ile alınır. Kalan artıklar ıslak bir gazlı bez ile temizlenmelidir. Merhemin avantajları istikrar ve düşük maliyetidir. Hiperpigmentasyona daha yatkın olan koyu ciltlilerde kullanılabilir. Alerji ve intoksikasyon riski vardır.

Fenol, veya karbolik asid (C6H5OH),

Katrandan elde edilir. Tipik bir kokusu vardır Kristal şeklindedir ısınınca sıvılaşır. Buharı alev alabilir, hava ve su ile temas edince kararır. Uygun konsantrasyonlarda lokal anestezik ve bakterisidal etkileri vardır. Yağ yapısındadır yağda erir deriden gliserin , bitkisel yağlarla veya %50 etil alkol ile kolayca temizlenebilir. %88 konsantrasyonda üst retiküler dermise ulaşabilir, keratini koagüle eder, daha derine inmesi önlenmiş olur. Çok ağrılı bir peeling yöntemidir.Sedasyon ve analjezik gerekir. Sıvı dengesi iyi korunmalı uygulama öncesi ve uygulama sırasında 0.9% NaCl verilmelidir. Derin peeling için Baker-Gordon formülü en eski ve en çok bilinenidir, %45-55 konsantrasyonlarda fenol kullanılır. Fenol: %88 fenol + %12 su (3ml) / normal veya distile su (2ml) / Septisol sıvı Sabun: heksaklorofen (0.025%, 8 damla) / Kroton yağı: (3 damla). Bu formül güneşe bağlı gelişen derin kırışıklıklar ve aktinik keratozun tedavisinde yüzde kullanılmaktadır.

Retinoik asid peeling

%5-12 konsantrasyonlarda kullanılır. Jel, losyon, krem, formunda veya propilen glikol taşıyıcılarla kullanılabilir. Orta ve hafif derece fotoaging, melasma, akne, yüzeyel yaralar, ve post- inflamatuar hiperpigmentasyon için kullanılabilir. Yüzde 4-24 saat maske şeklinde kalmalıdır.

Trikloroasetik asid (TCA)

TCA yüzeyel, orta derece ve derin peelingler için kullanılabilir. %10 TCA: yüzeyel peeling %10-30 TCA: orta derinlikte peeling %35-50 TCA: derin peeling sağlar.%50 den yüksek konsantrasyonda skar bırakma şansı çok yüksek olduğundan önerilmez. TCA epidermis proteinlerinde çökme ve koagülasyona bağlı nekroz yapar. Gençleştirme ve izlerin iyileştirilmesi için yapılan uygulamalar mükemmel sonuçlar verebilmektedir.Aynı zamanda aktinik keratoz ve melazma için iyi bir tedavi seçeneği olabilir. Sistemik toksisiteye neden olmaz. Metil salisilat eklenirse etkisi ve penetrasyonu artar. (35% TCA / 5 veya10% methyl salicylate / 1% Polysorbate / distile su (qsp)). Veya saaponin eklenerek homojenite sağlanabilir. : (35% TCA / 5% saponin kompleks)

TCA CROSS nedir ?

TCA CROSS trikloroasetik asit (TCA) ile ice- pick denen cilt izlerinin düzeltilmesinde kullanılır. Atrofik skar yüzeyine az miktarda yüksek konsantrasyonda (% 70-100) TCA sürülmesini içerir. Bu işlem, yeni kollajen liflerinin oluşumunu sağlayan lokal bir reaksiyona neden olur. Amaç kollajen parlaklığının artırarak ve skar çöküntüleri üzerinde gölgeleri azaltarak skar görünümünü iyileştirmektir. Ancak tek başına bu tedavi yöntemi ile komple çözüm elde edilmesi olası değildir.

PEELİNG KİMLERDE VE NE İÇİN

KULLANILIR?

Güneş hasarı sonrası oluşmuş ince ve kalın çizgilerin hafifletilmesi Cilt yumuşaklığının arttırılması Sivilce izlerinin hafif ve orta düzeye indirilmesi Ciltteki lekelerin düzeltilmesi Cildin doğal parlaklığının arttırılması Cildin gözeneklerinin küçültülmesi Ciltteki sivilcelerin giderilmesi %35 konsantrasyonu aşan peeling uygulamaları mutlaka bir dermatolog tarafından yapılmalıdır.

PEELİNG NASIL UYGULANIR

Glikolik asid solüsyonları hem derinin en üst tabakalarını soymakta, hem de bir miktar emilerek deri hücre üretiminde bir miktar artışa yol açarak ek faydalar da sağlar. Doktorun tavsiye edeceği bir ürünle cilt en az 2 hafta peelinge hazırlanır. İşlem oldukça kısa sürelerde (2 – 7 dakika) gerçekleştirilmektedir. Ortalama peeling seans sayısı 6-7 dir. Seans sonralarında doktorun tavsiye edeceği jel, krem yada losyonların kullanılması cildin yenilenme işlemini, peeling seansları arasında da devam ettirecektir.

PEELİNG NE ZAMAN UYGULANMAZ?

Aktif uçuk öyküsü, ciltte yara yada minik yarıklar, son dönemlerde cerrahi girişim ( yara iyileşmesi), daha önceden aynı bölgeye peeling veya dermabrazyon uygulanmış olması, yakın zamanda radyasyon tedavisi, 6 ay içinde Roaccutaneveya benzer bir ilacın kullanılması, bir ay içinde geçirilmiş krioterapi, aşırı güneş yanığı, aşırı nedbe dokusu oluşumu öyküsü veya mental yetersizlik bulunan hastalarda peeling uygulanmamalıdır. Eğer hastada allerji, egzema, seboreik dermatit, bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar, virütik hastalıklar(Uçuk dahil) ve güneş hassasiyeti varsa önce bu hastalıkların tedavisi gerekmektedir.

PEELİNG SONRASINDA?

Kimyasal peelingin derinliğine bağlı olarak hafif veya güneş yanığı benzeri reaksiyon oluşur. Yüzeyel tipte 1-5 gün süren kızarıklık, hafif soyulmalar olur. Derin tiplerde ödem ve deride gerginlik yanısıra kahverengi bir tabaka oluşumu olağandır; bu tabaka 7-10 günde soyulur. Peeling uygulaması sonrasında güneş koruyucu kullanmak şarttır. Nemlendirici krem ile bakım tamamlanır.